Na Krymie rubel już oficjalną walutą. Miedwiediew chce specjalnej strefy ekonomicznej

Najnowsze

Od 24 marca na Krymie obowiązującą walutą jest rubel. Do końca roku honorowana będzie także hrywna

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się w poniedziałek za utworzeniem na Krymie specjalnej strefy ekonomicznej. Zaproponował, by wszystkie krymskie firmy, które przeszły pod jurysdykcję Rosji, do końca 2014 roku zostały zwolnione z płacenia podatków. Od dzisiaj oficjalną walutą na Krymie jest rosyjski rubel.

Problemy te były w poniedziałek tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez Miedwiediewa.

Konkretne działania

Szef rządu Rosji polecił, aby w najbliższym czasie wszystkie resorty przedstawiły plany konkretnych działań, mających na celu włączenie odebranego Ukrainie Krymu do państwowego, gospodarczego, finansowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej.

Miedwiediew polecił opracowanie do końca pierwszego półrocza 2014 roku federalnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla Półwyspu Krymskiego. Zapowiedział także utworzenie specjalnej komisji państwowej, która będzie nadzorowała realizację tego programu.

Kozak koordynatorem

Premier poinformował, że pracę organów rządowych na Krymie koordynować będzie jego zastępca Dmitrij Kozak. Wicepremier Kozak dotychczas odpowiadał za przygotowanie Soczi do zimowych igrzysk olimpijskich, uznanych za sukces organizacyjny.

Według dziennika "Wiedomosti" Kozak, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, na jego polecenie już od kilku tygodni zajmuje się problemami rozwoju Krymu.

Krym jak Kaliningrad

Moskiewska gazeta podała też, że projektowana Krymska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie podobna do tej, jaka funkcjonuje w obwodzie kaliningradzkim. Podmioty tamtej strefy przez pierwszych sześć lat są zwolnione z obowiązku płacenia podatku dochodowego i podatku od majątku, a także sprzedaży części zarobionych walut na wewnętrznym rynku walutowym Rosji.

Minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Uljukajew oświadczył, że rosyjscy biznesmeni są gotowi zainwestować w projekty na Krymie 5 mld dolarów.

Rubel już na Krymie

Od poniedziałku do oficjalnego obiegu na Krymie wprowadzony został rosyjski rubel. Równolegle do końca 2015 roku pozostanie w nim ukraińska hrywna. Wszystkie ceny zostały przeliczone według kursu 3,8 RUB za 1 UAH. Nałożono obowiązek nominowania cen w obu walutach.

Zakłada się, że rubel będzie stopniowo wypierać hrywnę z oficjalnego obiegu. Pensje, emerytury, renty i stypendia mają być już wypłacane w rublach.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru