Na emeryturę nawet 10 lat wcześniej?

Najnowsze

TVN24"Pomostówki" tylko dla tych pracujących w szkodliwych dla zdrowia warunkach

Do przechodzenia na emerytury pomostowe ma uprawniać wykonywanie 51 rodzajów prac - wynika z rządowego projektu, przesłanego właśnie do konsultacji społecznych. Przewiduje on, że prawo do emerytury w wieku o pięć lub nawet dziesięć lat niższym niż powszechny zyskają osoby pracujące w szczególnych warunkach lub wykonujące prace o szczególnym charakterze.

Do pierwszej grupy zaliczono np. osoby zatrudnione przy wielkich piecach, przy ręcznym formowaniu wyrobów szklanych w hutnictwie, nurków czy osoby ręcznie układające asfalt. Druga grupa to między innymi piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego czy motorniczowie tramwajów. Rządowy projekt ustawy w tej sprawie został przekazany do konsultacji społecznych. Wynika z niego, że do emerytur pomostowych byłoby uprawnionych 130 tysięcy osób.

"Pomostówki" tylko dla zatrudnionych w szkodliwych warunkach

- Na "pomostówki" powinny przechodzić tylko osoby zatrudnione przy pracach faktycznie obciążających zdrowie - podkreśliła wiceminister pracy Agnieszka Chłoń Domińczak. Zaznaczyła, że zarówno z punktu widzenia realiów rynku pracy, jak i z punktu widzenia realiów systemu emerytalnego, jest to absolutnie konieczne, potrzebne i uzasadnione.

"Pieniądze nie spadają z nieba"

Jak długo wierzymy w iluzje, że te pieniądze spadają z nieba i chcemy, by ktoś szybciej mógł sobie pójść na emeryturę, tak długo tkwimy w pułapce. prof. Marek Góra z SGH

Związki zawodowe są na "nie"

Z okrojoną listą prac uprawniających do emerytur pomostowych nie zgadzają się związki zawodowe. Chcą, by uprawnienia do przechodzenia na wcześniejsze emerytury mieli także na przykład nauczyciele. Eksperci przewidują, że batalia w Sejmie łatwa nie będzie. Przewodniczący komisji sejmowej do spraw polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota wierzy jednak, że posłowie zrozumieją argumenty rządu. Jego zdaniem, ograniczenie przywilejów emerytalnych to konieczność, gdyż mamy najmłodszych emerytów w Europie i najniższy poziom aktywności zawodowej i w żadnym razie nie powinniśmy ulegać naciskom, by do listy uprawnionych do pomostówek dopisywać kolejne grupy.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24