My i Chiny - "nadzieja na lepszą przyszłość świata"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24, KPRM/Maciej ŚmiarowskiWen Jiabao: mamy długoterminowy plan pogłębiania współpracy

- Mamy długoterminowy plan pogłębiania naszej współpracy - powiedział w czwartek premier Chin Wen Jiabao, podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie. Z kolei premier Donald Tusk podkreślił, że "Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy". - Jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej - stwierdził szef rządu.

Chiński premier zaznaczył, że stosunki polsko-chińskie odnotowały w ostatnich latach "bardzo duże postępy". - Wczoraj odbyłem bardzo szerokie i owocne rozmowy z panem premierem Donaldem Tuskiem i udało nam się dojść do porozumienia na temat pogłębienia współpracy i przyjaźni pomiędzy naszymi krajami - podkreślił szef chińskiego rządu.

Są plany

Jak dodał, Chiny i Polska ustanowią mechanizm regularnych spotkań premierów, tak aby zacieśnić swoje relacje. Zapowiedział również, że zostanie utworzony komitet międzyrządowy, aby koordynować współpracę pomiędzy obu krajami. - Utworzony zostanie komitet sterujący ds. współpracy przemysłowej, aby m.in. pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i aby podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat - mówił chiński premier.

Jego zdaniem, wszystkie te działania doprowadzą do "nowego przyspieszenia w strategicznych relacjach pomiędzy Chinami a Polską i będą miały bardzo duży wpływ na rozwój partnerstwa (strategicznego)".

Także Europa

Wen Jiabao zapowiedział, że Chiny chcą zwiększyć też współpracę z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. - Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku - zapowiedział Jiabao.

Jego zdaniem "Chiny oraz kraje europejskie powinny wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, ponieważ leży to we wspólnym ich interesie".

Znak sukcesu

O ożywieniu współpracy gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami, które - jak dodał - "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata" mówił też polski premier. - Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich. Dzięki tym czynnikom Polska stała się filarem produkcyjno-usługowym Europy - ocenił Donald Tusk.

Zdaniem premier "Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin". - Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich - powiedział szef polskiego rządu. - Podobnie jak rośnie znaczenie Chin dla światowej gospodarki i polityki, tak rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej i na kontynencie europejskim - ocenił Tusk.

Bez kompleksów

Donald Tusk stwierdził też, że "Chiny i państwa Europy Środkowej to nadzieja na lepszą przyszłość całego świata. - Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju. Tak Chiny, jak i państwa Europy Środkowej to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata - mówił Tusk.

Jak podkreślił, Polska i Chiny "zdecydowały o podniesieniu wzajemnych relacji do wymiaru strategicznego". - Cieszy nas to, gdyż Polska jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a nasze obroty osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 roku - powiedział Tusk. Według polskiego premiera, możliwości rozwoju i współpracy są zdecydowanie większe. "

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, KPRM/Maciej Śmiarowski