Murdoch płaci za nielegalne podsłuchy

Najnowsze

Aktualizacja:

Medialny potentat, właściciel koncernu News Corp. - Rupert Murdoch zapłacił ponad milion funtów za ugody dotyczące oskarżeń wobec dziennikarzy należącego do niego tabloidu "News of The World". Mieli oni m.in. zakładać nielegalne podsłuchy brytyjskim VIP-om.

Jak podaje serwis money.pl za brytyjskim dziennikiem "The Guardian", wydawca tabloidu "News of the World" zapłacił za trzy pozasądowe ugody, dzięki którym uniknął procesów. Sprawy dotyczyły oskarżeń pod adresem dziennikarzy gazety, którzy mieli bezprawnie współpracować z prywatnymi detektywami, np. nielegalnie podsłuchując prywatne telefony komórkowe.

W ten sposób uzyskiwali dostęp do poufnych danych, m.in. do ewidencji podatkowej, wyciągów bankowych i rachunków telefonicznych. Obiektami bezprawnej inwigilacji byli m.in. ministrowie, parlamentarzyści i gwiazdy sportu.

Dowody o których pisze "The Guardian" rzucają podejrzenia także m.in. na tamtejszą policję, która miała nie zaalarmować wszystkich tych, których telefony były podsłuchiwane.

Twarda walka o newsa

Nie jest to pierwsza tego typu sprawa z udziałem dziennikarzy mediów należących do imperium Murdocha. W 2007 Clive Goodman, jeden z dziennikarzy "News of the World" został skazany na cztery miesiące więzienia za hakowanie telefonów komórkowych trzech pracowników rodziny królewskiej.

Kierownictwo News International oświadczyło wtedy, że był to jedyny taki przypadek, a dziennikarz działał bez wiedzy swoich przełożonych.

Źródło: money.pl