Murdoch każe płacić za "Timesa"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPrenumeratorzy wersji papierowej dostęp on-line dostaną gratis

Kolejne gazety należące do Ruperta Murdocha wprowadzają opłaty za dostęp do swoich artykułów w internecie. Londyński "Times" i jego niedzielne wydanie "Sunday Times" od czerwca będą płatne - informuje ich wydawca, News International.

Kto będzie chciał czytać "Timesa" w sieci, będzie musiał zapłacić 2 funty za tydzień. W maju mają się pojawić nowe, oddzielne witryny internetowe obu tytułów, zastępując dotychczasowy wspólny portal Times Online.

Nowe witryny w okresie testowym mają być dostępne za darmo dla wszystkich czytelników, natomiast od czerwca trzeba będzie płacić: funta za dzień dostępu, albo dwa funty za cały tydzień. Uiszczenie opłaty da dostęp do obu witryn - www.thetimes.co.uk i www.thesundaytimes.co.uk. Prenumeratorzy wersji papierowej mają mieć dostęp darmowy.

Władze News International zapowiedziały, że abonament będzie trzeba płacić również za tabloidy "The Sun" i "The News of the World", ale nie wyjaśniły, kiedy to nastąpi.

Medialny potentat Rupert Murdoch i jego koncern News Corp. jest właścicielem m.in. stacji telewizyjnych Fox, wytwórni filmowej 20th Century Fox, a także wielu dzienników, w tym właśnie "The Times", "The Sun" i "The Wall Street Journal". Murdoch od wielu miesięcy forsuje ograniczenie darmowego dostępu do treści w internecie, prowadził wojnę z wyszukiwarką Google, doprowadzając do usunięcia linków do swoich mediów z jej przeglądów najnowszych doniesień.

"Times" byłby pierwszym wielkim dziennikiem, żądającym opłat od czytelników on-line. Do tej pory za dostęp do swych artykułów przez internet opłaty wprowadziły dwie gazety biznesowe - "Financial Times" i "Wall Street Journal". BBC ocenia, że wprowadzenie opłat "otwiera nowy front w walce o czytelników" i będzie bacznie obserwowane przez branżę.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl