Mroźna zima służy Gazpromowi

Najnowsze

Aktualizacja:

Ciężka zima w Europie przysłużyła się rosyjskiemu potentatowi gazowemu: jego zyski za pierwsze trzy miesiące tego roku okazują się trzykrotnie wyższe niż rok wcześniej. Największy gazowy koncern świata Gazprom zarobił netto 325 miliardów rubli, czyli równowartość niemal 11 miliardów dolarów.

W pierwszym kwartale roku 2009 zysk netto firmy wyniósł 104 miliardy rubli.

W tym roku sprzedaż spółki na rynku europejskim wzrosła o 37 proc. (likcząc w metrach sześciennych), co zniwelowało 36-procentowy spadek uzyskiwanych cen i w sumie zwiększyło przychody Gazpromu o 957 miliardów rubli (równowartość 31 miliardów dolarów). Wzrost przychodów ze sprzedaży wyniósł 14 proc.

Gazprom dostarcza 1/4 zużywanego w Europie gazu ziemnego, a na niektórych rynkach - m.in. w Polsce - monopolizuje zewnętrzne dostawy.

Gazpromowi sprzyjały też zmiany kursów walutowych, przyczyniając się do wzrostu zysku o 53 miliardy rubli, wobec straty niemal 150 miliardów rok wcześniej.

Wszystko to pozwoliło koncernowi na zmniejszenie jego zadłużenia o sumę 977 miliardów rubli, czyli niemal 1/3.

Spółka przekazując te dane podkreśla, że współpracuje z Polską, dostarczając w ubiegłym roki 9 miliardów metrów sześciennych gazu i od 17 lat jest "niezawodnym dostawcą gazu na rynek polski".

Źródło: tvn24.pl