Motoryzacyjny mezalians: BMW i... Fiat

Najnowsze

Aktualizacja:

Dwa znane koncerny samochodowe nieoczekiwanie zawiązują współpracę - donosi portal Handelsblatt.de. Fiat i BMW szukają w ten sposób recepty na pogarszająca się sytuację na rynku samochodowym.

Koncerny mają stworzyć wspólną platformę dla m. in. samochodów Grande Punto i Alfa Romeo. Możliwa jest także praca nad nowymi silnikami benzynowymi i dieslami.

BMW wspólnie z Fiatem ma pracować nad nowym modelem kultowego modelu Mini. - Porozumienie z Fiatem przyniesie duże korzyści dla Mini - ocenia analityk Georg Stürzer. BMW wyratowało je w 2000 roku z ruiny i reanimowało tę markę.

- Wyniki rozmów w sprawie współpracy będą przedstawione pod koniec roku - wyjaśnia szef BMW Friedrich Eichiner - Współpraca dotyczy wspólnego korzystania z komponentów i systemów.

Z kolei szef Fiata Sergio Marchionne tłumaczy - Cieszymy się bardzo na współpracę z tak poważanym w przemyśle samochodowym partnerem.

Sytuacja kryzysowa

Takie działania to reakcja na kryzys w rynku samochodowym, spowodowany przede wszystkim wysokimi cenami ropy. Fiat podjął niedawno decyzję o zamknięciu czterech fabryk we Włoszech na skutek gwałtownego spadku sprzedaży.

BMW boi się przede wszystkim spadających marż i chce do 2012 dzięki nawiązanej współpracy zredukować koszta do 6 miliardów euro. Marka jest znana przede wszystkim z dużych, luksusowych samochodów - segmentu najbardziej dotkniętego ostatnim załamaniem po radykalnym wzroście cen ropy naftowej i benzyny.

Źródło: Handelsblatt

Tagi:
Raporty: