Most energetyczny wali się jeszcze przed powstaniem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Most miał zapewnić integrację systemów energetycznych

Projekt powołania narodowego inwestora, który sfinansowałby ze strony litewskiej budowę nowej elektrowni atomowej, a także budowę mostów energetycznych litewsko-polskiego i litewsko-szwedzkiego jest bliski upadku - twierdzą niektórzy litewscy eksperci i obserwatorzy.

Negocjacje dotyczące powołania inwestora - nowego przedsiębiorstwa, które zgodnie z przyjętą ustawą mają utworzyć dwie spółki państwowe Lietuvos Energia i Wschodnie Sieci Rozdzielcze (WSR) oraz prywatne Zachodnie Sieci Rozdzielcze (ZSR), miały rozpocząć się we wtorek. Negocjacje zostały jednak odroczone o tydzień.

Przeciwko uprzywilejowaniu państwa

Powodem zwłoki jest poniedziałkowe ultimatum właściciela Zachodnich Sieci Rozdzielczych, prywatnej spółki NDX Energia. Zażądała ona, by udział trzech firm w nowym przedsięwzięciu był równy. Natomiast ustawa o narodowym inwestorze zakłada przewagę kapitału państwowego, i że głównym akcjonariuszem ma być Lietuvos Energia.

W poniedziałek NDX Energia oznajmiła, iż wycofa się z udziału tworzenia narodowego inwestora, jeżeli ustawa na nowo nie zostanie rozpatrzona. W rozpowszechnionym przez spółkę oświadczeniu stwierdza się, że "Lietuvos Energia jest zbyt powiązana z rosyjską energetyką, (...) jest częścią rosyjskiego systemu energetycznego", co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Wielu litewskich ekspertów i polityków przyznaje, że proponowany przez NDX Energia model narodowego inwestora jest bardziej przejrzysty i logiczny. Zaznaczają jednak, iż nie zmienia się pozycji negocjacyjnych w przededniu rozpoczęcia negocjacji i że w ten sposób NDX Energia dąży jedynie do uzyskania jak największego udziału w przyszłym przedsiębiorstwie.

- Czekamy na rozwój sytuacji, ale w chwili obecnej żadne rozmowy się nie toczą - powiedziała Dominika Tuzinek, rzecznika Polskiej Grupy Energetycznej. PGE, od roku negocjowała z Lietuvos Energia sprawy związane z projektami mostu energetycznego i budowy Ignaliny. - Spółka nie komentuje doniesień dotyczących litewskich partnerów - dodała.

Zgodnie z założeniem narodowy inwestor ma być powołany do końca br. Następnie mają się rozpocząć negocjacje z inwestorami polskimi, łotewskimi i estońskimi, uczestnikami projektu budowy nowej elektrowni atomowej, z której energia miałaby być przesyłana do np. do Polski za pomocą mostu energetycznego - zintegrowanej sieci łączącej systemy energetyczne Polski i Litwy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24