Najnowsze

Moskwa rzuca wyzwanie Visie. Rusza budowa "rosyjskiego MasterCarda"

Najnowsze

ShutterstockVisa i MasterCard będą mieć w Rosji konkurenta

Rosja reaktywuje plany rozwoju własnego systemu płatności kartami. Chce w ten sposób uniezależnić się od dominujących na rynku Visy i MasterCard.

Na skutek nałożenia na Rosję sankcji, w ubiegłym tygodniu Visa i MasterCard wstrzymały rozliczanie transakcji płatniczych klientów Banku Rossija. Po kilku dniach usługi przywrócono.

Powstanie rosyjski MasterCard

Zdaniem szefa rosyjskiego resortu finansów Antona Siłuanowa, nie można dopuścić, aby taka sytuacja się powtórzyła. - Ograniczenia płatności przez Visę i MasterCard dla jednego banku, skłoniły nas do bardzo poważnych rozważań na temat tego, jak w przyszłości możemy zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami - powiedział w wywiadzie dla kanału Rossija24 minister finansów. - Skupimy się na rozwoju własnego systemu płatności - ogłosił.

Sprecyzował, że chodzi o odrębny system rozliczania transakcji. Taki "zapasowy" system płatności działałby jednak tylko na terytorium Rosji. Propozycje w tej sprawie banki maja przedstawić ministerstwu w "najbliższej przyszłości". - Niemniej jednak wierzymy, że nie ma żadnego powodu, aby rezygnować z istniejących systemów jak Visa i MasterCard - dodał.

Autor: rf//gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości