Moskwa chce modernizować Kolej Transsyberyjską

Najnowsze

Wikipedia | DanielPodróż taką koleją jest z pewnością przygodą

Rosja zainwestuje do 2017 roku około 6,5 mld euro w modernizację Kolei Transsyberyjskiej i Bajkalsko Amurskiej Magistrali (BAM) - poinformował premier Dmitrij Miedwiediew.

- Wysokość dodatkowego finansowania w celu wyrównania dysproporcji infrastrukturalnych na trasie BAM i Kolei Transsyberyjskiej w latach 2013-2017 wyniesie nie mniej niż 260 mld rubli (ok. 6,5 mld euro) - powiedział Miedwiedwiew na posiedzeniu rządowej komisji ds. rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Oprócz kolei konieczny jest także rozwój dalekowschodnich portów morskich, autostrad, a zwłaszcza budowa dróg między Chabarowskiem, Władywostokiem a Nachodką - podkreślił Miedwiediew. Rosyjska sieć kolejowa, licząca ponad 85 000 kilometrów (najdłuższa na świecie), wymaga pilnej modernizacji.

Linia z bogatą historią

Główny szlak Kolei Transsyberyjskiej, wybudowanej w latach 1891-1916 i prowadzącej z Moskwy do Władywostoku przez Omsk, Krasnojarsk i Irkuck, to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Przekracza ona osiem stref czasowych i liczy 9 289 km. Równolegle do niej, około 680-840 km na północ, biegnie BAM mająca 4 234 km długości. Rozwój rosyjskiego Dalekiego Wschodu, skąd od lat 90. masowo wyjeżdżają mieszkańcy, jest jednym z priorytetów rządu

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Daniel