Moody's: ratingi Gazpromu i Rosnieftu zagrożone

gazprom.comMoody's podkreśla, że ratingi Gazpromu i Rosnieftu są ściśle powiązane z ratingiem Rosji

Ratingi kredytowe Gazpromu i Rosnieftu mogą zostać obniżone przez agencję Moody's z powodu "słabej siły instytucjonalnej", która może utrudnić wszelkie działania rządu do wspierania dwóch największych firm w Rosji.

Moody's ostrzegła w ub. tygodniu, że rating obligacji skarbowych Rosji może zostać obniżony z powodu osłabienia gospodarki w obliczu sporu z partnerami handlowymi z Unii Europejskiej i USA. "Ratingi Gazpromu - największego na świecie producenta gazu ziemnego i Rosnieftu - największego w Rosji producenta ropy są ściśle powiązane z ratingiem Rosji" - poinformowała Moody's.

Podwyżka cen

6 marca agencja ratingowa poinformowała, że finanse Gazpromu są wystarczająco zdrowe, aby przetrwać kryzys ukraiński. Wczoraj koncern poinformował o 44 proc. podwyżce cen gazu dla Ukrainy.

- Ukraina będzie płacić 385,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu - poinformował szef Gazpromu Aleksiej Miller. Gazprom podał też, że ukraiński dług za gaz wynosi obecnie 1,7 mld dolarów.

W ub. tygodniu agencja Standard & Poor obniżyła perspektywy kredytowe dla Gazpromu, Rosnieftu, operatora gazociagu Transnieft oraz Łukoilu z powody obaw, że międzynarodowe sankcje mogą sparaliżować rosyjski rząd.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com

Pozostałe wiadomości