MON przekłada przetarg na śmigłowce. Nieoficjalnie przez sprawę Mistrali

Najnowsze

af.milBlack Hawk w wersji specjalnej HH-60G Pave Hawk

MON przesunęło na koniec listopada termin składania ostatecznych ofert w przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla wojska. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na tę decyzję może mieć wpływ francusko-rosyjski kontrakt na sprzedaż okrętów typu Mistral.

W przetargu na śmigłowce uczestniczą trzy podmioty: konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. oferujące śmigłowiec EC-725 Caracal; spółki Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze ze śmigłowcem Black Hawk oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik proponująca maszynę AW149.

Nowe śmigłowce mają zastąpić używane obecnie przez polskie wojsko śmigłowce Mi-8 i Mi-17, skonstruowane w ZSRR.

Czerwcowe zaproszenie

Na początku czerwca MON wystosowało do nich zaproszenie do składania ostatecznych ofert. Termin ich składania zaplanowano wówczas na trzeci kwartał 2014 r. W piątek rzecznik prasowy MON płk Jacek Sońta poinformował, że doszło jednak do zmiany. "Na wniosek oferentów przedłużono termin składania ofert do 28.11.2014 r." - napisał Sońta na Twitterze.

Franca zawiesza to Polska też?

W źródle zbliżonym do kierownictwa MON PAP dowiedziała się, że na decyzję MON mogły wpłynąć też inne czynniki niż wnioski oferentów o przedłużenie terminu. "Może to mieć związek z kwestią sprzedaży mistrali z Francji do Rosji" - powiedział pragnący zachować anonimowość oficer. Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślił, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie. W połowie września pierwszy z dwóch mistrali zamówionych przez Rosję we Francji, "Władywostok", przeprowadził próbny rejs z częścią rosyjskiej załogi liczącej 400 marynarzy i przechodzącej od końca czerwca szkolenie w Saint-Nazaire w ramach kontraktu podpisanego przez francuską spółkę stoczniową DCNS i stronę rosyjską. Drugi okręt typu Mistral o nazwie "Sewastopol" miał zostać dostarczony w listopadzie 2015 roku. Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Autor: rf / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: af.mil