Mocny złoty, czyli tanie wakacje, kosmiczne plany Google'a. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatWakacje bez last minute

Dziś w TVN24 Biznes i Świat zajmiemy się gazowymi negocjacjami z udziałem Rosji i Ukrainy, opowiemy o planach podboju kosmosu przez Google'a i podpowiemy, jak tanio, dzięki mocnemu złotemu, pojechać na wakacje.

W Brukseli wznowione zostały dzisiaj trójstronne negocjacje gazowe między Rosją i Ukrainą z udziałem Komisji Europejskiej w sprawie spłaty zadłużenia Kijowa wobec Rosji za dostawy gazu i ceny rosyjskiego surowca. To kolejna próba osiągnięcia porozumienia.

Pod okiem Oettingera

Delegacje Rosji i Ukrainy przybyły do Brukseli we wtorek wieczorem; rozmowy prowadzą ministrowie ds. energii Rosji i Ukrainy, Aleksandr Nowak i Jurij Prodan, oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Negocjują ze sobą też przedstawiciele Gazpromu i Naftohazu. Ambasadorzy krajów unijnych mają potwierdzić, że Ukraina podpisze 27 czerwca drugą, gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej z UE; polityczną część umowy zawarto w marcu. Tego samego dnia dojdzie do podpisania stowarzyszeniowych umów między UE a Gruzją i Mołdawią. Przeciwko tym porozumieniom zdecydowanie występuje Rosja.

Ile na wojsko, ile na wakacje?

Premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski mają dziś rozmawiać o zwiększeniu wydatków na wojsko. Prezydent w zeszłym tygodniu zapowiedział, że nakłady na Siły Zbrojne wzrosną do 2 proc. PKB (obecnie jest to 1,95 proc. PKB), czyli ok, 800 mln zł. W poniedziałek, podczas powitania żołnierzy wracających z Afganistanu, Komorowski zapewnił, że zamysł ten będzie wykonany.

Premier zapowiadając środowe spotkanie, powiedział: "Będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób bezpiecznie dla innych działów ewentualnie zwiększyć wydatki. Mamy też oczywiście inne potrzeby. Minister finansów będzie proponował razem z ministrem obrony pewne rozwiązania, które zbliżą nas do tego poziomu natowskiego, a równocześnie nie zagrożą innym dziedzinom życia. Myślę, że prezydent będzie usatysfakcjonowany". Zapytaliśmy prof. Jerzego Hausnera o przygotowany przez niego raport "Jak awansować w światowej lidze gospodarczej" oraz o wartość złotego.

Polski złoty się umacnia. Hausner: nie widzę powodu do niepokojuTVN24 Biznes i Świat

Od pracowników biur podróży dowiemy się jak tanio pojechać na wakacje. Ceny zagranicznych wycieczek wyraźnie spadły, gdyż popyt na nie jest mniejszy niż podaż. Kosztują teraz mniej niż w przedsprzedaży, a nawet w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu.

Podbój kosmosu

Google za 500 mln dolarów kupił Skybox, firmę produkującą satelity rejestrujące zdjęcia ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości. Obrazy będą wykorzystane m.in. w Google Maps.

Mosul w rękach rebeliantów

Rebelianci zdobyli Mosul, drugie co do wielkości miasto w Iraku. Islamistyczne bojówki opanowali posterunki policji, lotniska i magazyny broni. Uwolnili niektórych zatrzymanych z więzień. Za ataki odpowiada najprawdopodobniej organizacja Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - odłam Al Kaidy. Ich działania potępili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, ma przyjąć ustawę, która umożliwi 76-letniemu królowi Juanowi Carlosowi abdykację, a jego synowi Filipowi objęcie tronu. Senat ma zająć się ustawą w ciągu tygodnia. Juan Carlos (Jan Karol) I z dynastii Burbonów objął tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco. Odegrał istotną rolę w przejściu Hiszpanii od dyktatury do demokracji. Później jego rola stała się głównie reprezentacyjna.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock