Mocne wzrosty na Wall Street po słowach Janet Yellen

Najnowsze


Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty w reakcji na słowa nowej prezes Fed. Janet Yellen oznajmiła, że Fed powinien utrzymywać dotychczasowy kurs w polityce monetarnej. Zwyżkowały wszystkie najważniejsze indeksy.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,22 proc., S&P 500 zwyżkował o 1,11 proc.a Nasdaq Comp. urósł o 1,03 proc. W taki sposób inwestorzy na Wall Street zareagowali na słowa Jannet Yellen. Nowa prezes Rezerwy Federalnej podczas przesłuchania w Kongresie podtrzymała zapowiedzi utrzymania kursu w polityce monetarnej zapoczątkowanej przez Bena Bernanke.

Pozytywna reakcja

- Rynek nie chce niepewności, a nowa prezes Fed nie sprawiła żadnej niespodzianki - ocenia Dorothy Weaver, współzałożycielka Collins Capital. - Uderzyła we właściwe tony, dzisiaj tematem przewodnim jest kontynuacja. Jedynym zaskoczeniem, jakie dała nam Yellen, było jej przekonanie, że czynniki cykliczne nadal zagrażają gospodarce i że dodatkowe działania stymulacyjne ze strony Fed są prawdopodobne - dodał Dan Greenhaus, główny strateg z BTIG.

Co powiedziała Yellen?

Prezes Fed Janet Yellen oświadczyła, że Rezerwa Federalna powinna utrzymywać zapoczątkowaną przez Bena Bernanke politykę zmierzającą do przywrócenia pełnego zatrudnienia i stabilnych cen w gospodarce Stanów Zjednoczonych. - W dużym stopniu oczekuję kontynuacji w podejściu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku do polityki monetarnej” – powiedziała Yellen, która we wtorek przedstawia sprawozdanie przed amerykańskimi parlamentarzystami po raz pierwszy od czasu przejęcia funkcji szefa Fed. Yellen podkreśliła, że jako wiceprezes Fed brała udział w kształtowaniu obecnej polityki Fed i w pełni popiera obecną strategię amerykańskiego banku centralnego.

Mniejszy skup

Rezerwa Federalna kontynuuje wygaszanie programu luzowania ilościowego (quantitative easing). W styczniu Fed obniżył skalę skupu aktywów w ramach programu QE z 75 mld USD miesięcznie do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. Yellen oceniła, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje daleka od normy. - Ożywienie na rynku pracy w USA wciąż jest dalekie od pełnej realizacji. Jestem zdeterminowana aby osiągnąć oba elementy naszego podwójnego mandatu: pomoc gospodarce w powrocie do pełnego zatrudnienia oraz przywrócenie inflacji do poziomu 2 procent przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie będzie się ona utrzymywała długo powyżej lub poniżej tego poziomu – oświadczyła.

Zbyt wolny spadek bezrobocia

Jak wynika z ubiegłotygodniowych danych z rynku pracy w USA, liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w styczniu wzrosła o 113 tys., podczas gdy w grudniu wzrosła o 75 tys. Jednocześnie stopa bezrobocia w USA w styczniu roku spadła do najniższego poziomu od października 2008 r. i wyniosła 6,6 proc. wobec 6,7 proc. w grudniu 2013 r. Yellen oceniła we wtorek, że stopa bezrobocia nie jest jedynym właściwym kryterium przy ocenie kondycji rynku pracy w USA. - Amerykanie pozostający bez pracy dłużej niż sześć miesięcy stanowią nadzwyczajnie dużą część bezrobotnych, jednocześnie liczba osób, które pracują w niepełnym wymiarze, a chciałyby pracować na cały etat, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - powiedziała.

Lepsze dane

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W styczniu 2014 r. wskaźnik optymizmu zwyżkował do 94,1 pkt. z 93,9 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). Analitycy spodziewali się w styczniu indeksu na poziomie 93,9 pkt. czyli bez zmian. Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu wzrosły o 0,3 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,5 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,5 proc.

Co czeka giełdowych graczy?

W środę wyniki kwartalne przedstawią m.in. Deere, Dr. Pepper Snapple, MetLife, Whole Foods, Cheesecake Factory, Cisco, Thomson Reuters, Rogers Communications, CBS, Angie's List, Taubman Centers, Agnico Eagle Mines, Valspar, Owens Corning, SunPower, Hospira, Kinross Gold, Equifax. W czwartek wyniki za czwarty kwartał przedstawią m.in. Pepsico, AIG, Kraft Foods, Applied Materials, Discovery Communications, Molson Coors, Generac, Avon Products, Borg Warner, Calpine, Goodyear Tire, Goldcorp, Cabela's, Sonoco Products, Trulia, Cliffs Natural, Bankrate, a w piątek Campbell Soup, Petrobras, Brookfield Asset Management, Interpublic, Red Robin Gourmet Burgers, VF Corp oraz Scripps Networks TRW Automotive.

Autor: msz//klim/ / Źródło: PAP