Najnowsze

Mniejsze zyski Microsoftu, ale sprzedaż mocno w górę. Przez cięcia i kupno Nokii

Najnowsze


Microsoft odnotował spadek zysków w wyniku kosztów związanych z likwidacją miejsc pracy i przejęciem na początku roku działu telefonów komórkowych Nokii.

Gigant z Redmond zarobił 4,5 mld dolarów w ciągu trzech miesięcy do września, o 13 proc. mniej niż w tym samym okresie w ub. roku. Koszty integracji i restrukturyzacji wyniosły 1,1 mld dolarów - poinformował Microsoft.

Koniec z Nokią

Ale zakup smartfonów Nokii również zwiększył przychody o 25 proc. do 23,2 mld dolarów. To więcej niż oczekiwano.

W lipcu Microsoft ogłosił plany redukcji o 18 tys. miejsc pracy, w tym 12,5 tys w Nokii. Po wchłonięciu Nokii Microsoft miał 127 tys. pracowników, znacznie więcej niż Apple i Google. Z fińskiej firmy do Microsoftu przeszło 25 tys. osób, co spowodowało, że wiele stanowisk zostało zdublowanych.

Koncern ogłosił w środę, że nie będzie używał już nazwy Nokia, a telefony ma produkować pod własną marką. Nazwa zostaje zmieniona mimo tego, że amerykańska firma zakupiła prawa do korzystania z nazwy Nokia na 10 lat.

Zyski z oprogramowania i chmury

Microsoft większość swoich zysków zawdzięcza sprzedaży oprogramowania firmom. Wyniki finansowe wskazują również na duży wzrost w sprzedaży przedsiębiorstwom usług związanych z chmurą obliczeniową.

Ale koncern nadal dużą wagę przykłada do swoich produktów konsumenckich, takich jak konsole Xbox, tablety Surface i smartfony. Wzrost sprzedaży telefonów i tabletów pomógł zwiększyć przychody z działalności konsumenckiej aż o 47 proc.

Autor: ToL//bgr / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości