Najnowsze

Mniej zarobią na naszych emeryturach

Najnowsze

TVN24Mniej zarobią na naszych emeryturach?

Resort pracy i polityki społecznej planuje nowelizację ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak zapowiada "Parkiet", ma ona doprowadzić do zmian w wysokości prowizji pobieranych przez fundusze, będą też możliwe różne strategie inwestycyjne w ramach jednego funduszu.

Według zapowiedzi wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszki Chłoń-Domińczak, to klient - przyszły emeryt - ma decydować, czy woli, aby jego pieniądze były inwestowane według bardziej agresywnej, czy też bardziej bezpiecznej strategii. Dostanie więc podobne możliwości jak klienci "zwykłych" Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Od przyjętej strategii inwestycyjnej zależeć będzie wysokość prowizji pobieranej przez firmę zarządzającą OFE. Tak jest także w TFI: obecnie prowizje tam wahają się od 0,6 do 5,5 proc. wartości wpłaconego kapitału. Najniższe są w funduszach inwestujących w bony skarbowe i papiery dłużne, wyższe w funduszach akcyjnych.

Tymczasem w przypadku OFE obecnie obowiązująca ustawa dopuszcza aż aż 7-procentową prowizję i prawie wszystkie fundusze pobierają ją w takiej wysokości.

//sk

Źródło: Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości