Mniej z nas jedzie na wakacje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plTakie widoki zobaczą jedynie nieliczni

Tylko 30 proc. Polaków zamierza spakować walizki i wyjechać na letni wypoczynek - wynika z badania Pentora "Wakacje Polaków 2008". To o 4 punkty procentowe mniej niż rok temu. Najpopularniejszym celem naszych letnich wojaży pozostają nadal złote bałtyckie plaże.

Jak wynika z badania Pentora "Wakacje Polaków" prawie połowa z nas (48 proc.) weźmie urlop, ale nie będzie wyjeżdżać. 14 proc. respondentów planuje pracować przez całe wakacje.

Kim są szczęśliwcy, którym uda się wyjechać na letni wypoczynek? Podobnie jak w latach poprzednich najchętniej na urlop wyjeżdżają ludzie młodzi, poniżej 29 roku życia - 45 proc. z nich zamierza w tym roku wyjechać. Tradycyjnie, najmniej osób (jedynie 12 proc.) deklaruje wyjazd na letni wypoczynek wśród osób powyżej 60-tki.

Wakacje "wykształciuchów" Wakacyjne plany wiążą się ściśle z wykształceniem: im wyższe, tym częściej decydujemy się na wyjazd na wakacje. Najrzadziej na wakacyjne wojaże decydują się osoby z podstawowym wykształceniem (16 proc.).

Nie bez znaczenia jest oczywiście także sytuacją finansową gospodarstw domowych. Na urlop planuje wyjechać jedynie 8 proc. respondentów z rodzin o najniższym dochodzie (do 1000 zł), podczas gdy odsetek ten wynosi 46 proc. w przypadku rodzin najbogatszych (ponad 4000 zł) oraz 50 proc. w przypadku osób, których miesięczny dochód gospodarstwa domowego znajduje się w przedziale 2501-4000 zł.

Ci, którzy nie planują dłuższego urlopu mają swój sposób na gorące miesiące lata. 14 proc. respondentów planuje zrekompensować sobie brak dłuższego urlopu krótkimi wyjazdami poza miasto, natomiast 22 proc. zamierza dzielić czas pomiędzy dom a działkę.

Jak, gdzie i kiedy? Osoby, które planują urlop w zdecydowanie częściej organizują sobie wyjazdy we własnym zakresie, niż z pomocą biur podróży. W tym roku jedynie 13 proc. Polaków zadeklarowało, że skorzysta z ich usług. Pozostali, zorganizują sobie wyjazd na własną rękę (66 proc.) lub wyjadą do znajomych lub rodziny (18 proc.).

Odpoczynek w kraju wciąż jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem spędzania urlopu. Wybiera go 80 proc. Polaków. Od kilku lat niezmiennie najbardziej atrakcyjnym regionem turystycznym jest nasze rodzime morze. W sumie nad Bałtyk wybiera się 22 proc. wyjeżdżających. Na drugim miejscu znalazły się Mazury - nad jeziora wybiera się co dziesiąty urlopowicz. Jedynie co piąty Polak planuje natomiast wyjazd za granicę.

Najchętniej wypoczywamy w lipcu (61 proc.). Sierpień wybiera 43 proc. respondentów, a czerwiec i wrzesień co dziesiąty.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl