Mniej upadłości w styczniu. "Pomogła łagodna aura"

Najnowsze

sxc. huZmniejszyła się liczba upadłości m.in. w usługach

W Polsce w styczniu upadłość ogłosiły 62 przedsiębiorstwa. To o 30 proc. mniej, niż w 2013 roku, ale wciąż dwukrotnie więcej niż jeszcze pięć lat temu.

Z analizy Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes Collections, opartej na danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, wynika, że w styczniu oficjalnie opublikowano informacje o upadłości 62 firm wobec 90 w styczniu ubiegłego roku.

Zsumowany ostatni znany obrót firmy, których upadłość ogłoszono, wynosił ok. 1,1 mld złotych a zatrudnienie ok. 3,1 tys. osób według ostatnich dostępnych danych.

Wyższy wzrost, mniej upadłości

- Powrót do wzrostu gospodarczego na poziomie około czterech procent wydaje się niezbędny do tego, aby jednoznacznie odwrócił się także trend w kondycji przedsiębiorstw wyrażony liczbą ich upadłości - uważa Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes Collections. - Obecnie mamy raczej fazę zbliżoną do przeczekania, ewentualnie umiarkowanego optymizmu, ale jeszcze nie jednoznacznej poprawy kondycji biznesu jako całości - dodał.

Jak zauważa Michał Modrzejewski, dyrektor analiz branżowych Euler Hermes Collections, "wpływ na aktualne wyniki miała łagodna aura w dwóch ostatnich miesiącach 2013 roku". - Dzięki temu później zaczął się zwyczajowy okres zimowego spowolnienia w budownictwie, także w kwestii rozliczeń pomiędzy firmami - stwierdza.

Firmy upadają z powodu mniejszych kwot zadłużenia niż jeszcze kilka lat temu. – Mamy obecnie do czynienia ze stosunkowo małymi kwotami zadłużenia w upadających firmach, najczęściej rzędu nie kilkuset, ale kilkudziesięciu tysięcy złotych – przyznał Maciej Harczuk, prezes Euler Hermes Collections. Jak dodaje, mniejsze firmy wciąż jeszcze mają duże problemy z utrzymaniem płynności w wyniku "zadłużenia liczonego w dziesiątkach tysięcy złotych".

Układ w sprawie bankructwa

Prawie co czwarta ogłaszająca upadłość firma (w sumie 15) zrobiła to w ramach układu. Jednocześnie osiem postępowań układowych z poprzednich miesięcy zakończyło się w styczniu niepowodzeniem – formalną zmianą na likwidację dłużnika. Podczas gdy rok temu znikały małe firmy handlowe i usługowe, obecnie upadają większe firmy produkcyjne i dystrybucyjne. Liczba upadłości zmniejszyła się wśród firm produkcyjnych, usługowych i w budownictwie.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu