Mniej pieniędzy dla posłów, senatorów i CBA

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plSenat poparł poprawkę Sejmu ws. CBA

Wydatki na Centralne Biuro Antykorupcyjne zostaną obcięte o kolejne 7,3 mln zł, a posłowie i senatorowie nie dostaną podwyżek na prowadzenie biur poselskich. Dodatkowych pieniędzy nie dostaną też uczelnie wyższe. Zadecydował o tym Senat, głosując nad poprawkami do budżetu.

Po cięciach dokonanych w budżecie przez Platformę, budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego wyniesie 116 mln zł. To aż o 42 mln zł mniej niż w przygotowanym przez PiS projekcie budżetu. Obniżka jest tak duża ponieważ wcześniej Sejm, mimo protestów PiS, zmniejszył budżet CBA o 34 mln zł. Celem poprawek jest ujednolicenie zarobków w służbach specjalnych.

Senat zdecydował też, że posłowie i senatorowie nie dostaną podwyżki na prowadzenie biur poselskich. Oznacza to, że ryczałt na ich prowadzenie pozostanie na niezmienionym poziomie - ok. 10 tys. zł miesięcznie. Poprawka wyklucza zaplanowany wcześniej wzrost tego ryczałtu do 12,5 tys. zł. W zamian senatorowie chcą przeznaczyć blisko 13 mln zł na zakup krwi.

Politycy PO nie ukrywali, że poprawka została zgłoszona z inspiracji premiera Donalda Tuska. Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, utrudni to działanie opozycji.

200 mln nie dla szkolnictwa Odrzucając poprawkę PiS Senat zdecydował, że w budżecie nie będzie dodatkowych 200 mln zł na szkolnictwo wyższe. Poprawka PiS była warunkowa, senatorowie proponowali przekazanie 200 mln zł na szkolnictwo wyższe, jeśli wpływy z podatku VAT okażą się wyższe od zakładanych.

Senat nie zgodził się także na proponowane przez PiS dodatkowe 200 mln zł na świadczenia z funduszu alimentacyjnego, 100 mln zł na pomoc rodzinom w nabywaniu własnego mieszkania oraz 117 mln zł na wymiar sprawiedliwości.

Pieniądze na zawodową armię i długi PKP PR Inne istotne decyzje Senatu to przyznanie armii dodatkowych 91 mln zł na utworzenie ok. 2 tys. etatów żołnierzy zawodowych. Środki te zostaną przesunięte z innych wydatków na obronę.

Wyższa izba parlamentu przyjęła też poprawkę dotyczącą oddłużenia PKP Przewozy Regionalne. Spółka dostanie na ten cel 1 mld 383 mln zł, przesunięte z innych planowanych wydatków na infrastrukturę kolejową. Według sprawozdawcy komisji Kazimierza Kleiny z PO, pozwoli to oddłużyć koleje regionalne, by następnie przekazać je w zarządzanie samorządom wojewódzkim.

Przyjęte przez Senat poprawki trafią do Sejmu, który przyjmie je lub odrzuci podczas posiedzenia zaplanowanego na 22-24 stycznia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl