Mniej akcji BGŻ dla indywidualnych

Najnowsze

TVN24Pula akcji BGŻ dla indywidulanych mniejsza o 1/3?

Agencje informacyjne donoszą, że brakło chętnych na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. Jako pierwszy taką nieoficjalną informację przekazał Reuter, krótko potem podobne doniesienie przekazała PAP. Według obu źródeł transza akcji BGŻ dla inwestorów indywidualnych została zmniejszona do ok. 5,25 mln akcji.

Pierwotnie resort skarbu planował, że będzie to 16,05 milionów papierów, na dodatek z możliwością zwiększenia tej puli.

Jeszcze dziś spodziewany jest oficjalny komunikat Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie podziału akcji między inwestorów indywidualnych. Ich zapisy zakończyły się wczoraj, natomiast zapisy inwestorów instytucjonalnych rozpoczną się jutro i zakończą w czwartek.

Inwestorzy indywidualni mogli się zapisywać na maksymalnie 120 akcji, widełki cenowe wynosiły od 66 do 90 zł. Debiut BGŻ na warszawskim parkiecie zaplanowano wstępnie na 27 maja.

Analitycy z biur maklerskich, które nie koordynują oferty, od razu wskazywali, że to cena zbyt wysoka. Nosem kręcili też zarządzający funduszami.

Skarb Państwa sprzedaje cały swój pakiet akcji Banku Gospodarki Żywnościowej - czyli 37,23 proc. akcji BGŻ. Holenderski Rabobank International Holding jest właścicielem 59,35 proc. akcji, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24