Młodzi coraz mniej zadowoleni

Młodzi coraz mniej kupują i coraz krytyczniej oceniają klimat gospodarczy
TVN24Młodzi coraz mniej kupują i coraz krytyczniej oceniają klimat gospodarczy

W sierpniu pogorszyły się nastroje polskich konsumentów w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wskaźnik optymizmu konsumentów WOK spadł o dwa pkt. do 106,40 pkt - podał badający koniunkturę instytut Ipsos.

Analitycy Ipsos oceniają, że najbardziej pogorszyły się opinie osób młodszych i jednocześnie pracujących, osób dysponujących przeciętnymi dochodami oraz osób z wykształceniem zawodowym i średnim. Pogorszenie nastrojów objęło zarówno skłonność do zakupów, jak i oceny klimatu gospodarczego. Opinie innych grup społecznych na ogół nie zmieniły się.

Jak wynika z sondażu Ipsos, wydarzenia związane ze sferą gospodarki i polityki z ostatniego okresu budzą wśród Polaków różne odczucia. Pogorszyły się oceny klimatu gospodarczego wśród osób z wykształceniem zawodowym i średnim, osób posiadających przeciętne dochody oraz mieszkańców małych i średniej wielkości miast. Natomiast wyraźnie poprawiły się oceny osób z wyższym wykształceniem, osób o wysokich dochodach i mieszkańców dużych miast.

- Może mieć to bezpośredni związek z ostatnimi wydarzeniami w koalicji rządowej i przewidywaniami przyspieszonych wyborów. Dosyć realna perspektywa nowych wyborów mogła spowodować optymistyczne oczekiwania elektoratu partii opozycyjnych wywodzącego się przede wszystkim z opisanych środowisk. Jednocześnie elektorat dotychczasowej koalicji rządowej najwyraźniej nie podziela optymistycznych nadziei, a nawet mógł poczuć się zawiedziony ostatnimi wydarzeniami - ocenił Ipsos.

Instytut podkreśla, że niezależnie od perspektywy nowych wyborów, Polacy bardzo optymistycznie zapatrują się na przyszłość rynku pracy w Polsce – według 41 proc. bezrobocie będzie spadać. Również obawy związane z niebezpieczeństwem wyższej inflacji należą do rzadkości.

Wskaźnik optymizmu konsumentów - WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań. Ostatnie badanie przeprowadzono między 2-8 sierpnia 2007 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1015 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1 proc. na poziomie ufności 0,95.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości