Najnowsze

Młodzi bez pracy. Gdzie tkwi problem?

Najnowsze

Prof. Joanna Tyrowicz: Ponad 80 proc. młodych Niemców jeszcze przed ukończeniem szkoły na pół roku doświadczenia zawodowego
TVN24 BiSProf. Joanna Tyrowicz: Ponad 80 proc. młodych Niemców jeszcze przed ukończeniem szkoły na pół roku doświadczenia zawodowego

W Hiszpanii co druga młoda osoba nie ma pracy. Nieco lepiej jest we Włoszech. Walka z bezrobociem wśród młodych to coraz poważniejszy problem w krajach południowej Europy. Jednak nie wszędzie sytuacja jest tak poważna. - W Niemczech znalezienie pierwszej pracy jest łatwe, bo młodzi pracują już na studiach - twierdzi prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Joanna Tyrowicz podkreśla, że Europa jest bardzo zróżnicowana pod względem tego, jak łatwo jest wejść na rynek pracy, kiedy opuści się szkołę.

- Są kraje jak Niemcy, czy Holandia, gdzie podjęcie pierwszej pracy jest bardzo łatwe. W Wielkiej Brytanii młodzi ludzie pracują już na studiach. Inaczej jest w Europie południowej, gdzie od lat istnieje ten sam problem z młodymi osobami, które nie mogą wejść na rynek pracy - mówi prof. Tyrowicz.

Przemyślany program

Tyrowicz twierdzi, że w krajach, gdzie bezrobocie wśród młodych jest niższe już na studiach działają programy pomagające zdobyć doświadczenie zawodowe. - W Niemczech staże są elementem programu edukacji. Ponad 80 proc. młodych Niemców jeszcze przed ukończeniem szkoły na pół roku doświadczenia zawodowego. Natomiast we Francji pracodawcy otrzymują refundację za zatrudnianie młodego człowieka, który kończy naukę na poziomie średnim, bądź wyższym - wyjaśnia Tyrowicz i dodaje, że lepsze efekty przyniosło rozwiązanie "niemieckie".

Pomoc dla pracownika?

- Wszystko dlatego, że francuski pracodawca dostaje refundację za każdą zatrudnioną młodą osobę, co stwarza sytuację, w której absolwenci są zatrudniani na "refundowany" rok, a potem wymieniani na kolejnych, za których też zapłaci państwo. Przez to te osoby nie mogą znaleźć stałej pracy. Francuski instrument nie działa prawidłowo, bo wspiera pracodawcę, a nie pracownika - podkreśla prof. Tyrowicz. Eurostat, czyli urząd statystyczny Unii Europejskiej podaje, że wśród osób do 25. roku życia bezrobocie wyniosło 23,3 proc. Największe bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia utrzymuje się w Hiszpanii - 54 proc. i Włoszech - 43 proc.

Autor: msz/mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości