Młody biznesmenie szykuj się na kontrolę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huFiskus szykuje kontrole

Bo za młody, bo za stary, bo zbyt często zmienia wspólników lub rejestruje działalność, bo zakłada firmę w miejscu zamieszkania, bo nie składa deklaracji podatkowych. Polscy przedsiębiorcy z tych grup budzą podejrzenia urzędników i muszą przygotować się na częstsze kontrole skarbowe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", wytyczne w tej sprawie wszystkie izby i urzędy skarbowe dostały w Krajowym Planie Dyscypliny Podatkowej 2012 r. Większa kontrola ma zapewnić ochronę m.in. przed firmanctwem, czyli prowadzeniem firmy z ukrycia, pod cudzym nazwiskiem. Z doświadczenia urzędników wynika bowiem, że tego typu działania prowadzą głównie przedsiębiorcy z wymienionych w Planie grup.

Choć zwiększone kontrole mogą być uciążliwe dla uczciwych przedsiębiorców, Maciej Hadas menedżer w firmie Grant Thorton uważa, że wyznaczony kierunek działania skarbówki jest słuszny. - Podatnicy którzy prowadzą nielegalną działalność, którzy nie zgłaszają prowadzenia działalności lub nielegalnymi sposobami unikają płacenia podatków, muszą się liczyć z tym, że organy podatkowe będą ich ścigać. Natomiast podatnicy, którzy rzetelnie wywiązują się z nałożonych obowiązków, nie powinni mieć powodów do obaw - podkreśla Hadas.

Konsekwencje dla nieuczciwych przedsiębiorców mogą być dotkliwe. "DGP" podkreśla, że oszuści muszą zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, a dodatkowo mogą ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwa podatkowe.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu