Mleko w ciągu roku zdrożało o 25 proc.

Najnowsze

shutterstock.comMleko coraz droższe

Średnia cena litra mleka w listopadzie 2013 r. wynosiła 1,5 zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. to wzrost o prawie 25 proc. Zdaniem ekspertów mleko będzie dalej drożało, choć już nie tak gwałtownie.

Jak mówi wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak, wysokie ceny mleka zachęcają do zwiększenia produkcji. Zwolak ostrzega, że grozi to jednak przekroczeniem limitów produkcyjnych i opłatami za nadprodukcję. Wiceprezes ARR podkreśla, że przekroczenie limitu produkcji mleka przez Polskę w roku kwotowym 2013/2014 (od kwietnia 2013 do marca 2014) jest realne. - Jeżeli w grudniu 2013 r. poziom dostaw okaże się proporcjonalny do dostaw za ostatnie miesiące, to wykorzystana zostanie całą kwota "rezerwowa", wówczas, każde przekroczenie za styczeń-luty-marzec będzie skutkować przekroczeniem kwoty krajowej - mówi. W listopadzie 2013 r. do mleczarni dostarczono 772,8 mln kg mleka, tj. o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Wiceprezes przypomina, że limit produkcji mleka wzrósł w tym roku kwotowym o 1 proc. w stosunku do poprzedniego i obecnie wynosi 9,908 mld kg. Zwolak przypomina, że Agencja informuje o stopniu wykorzystania kwoty i wskazuje na możliwość jej przekroczenia, za co grożą opłaty.

Wyhamowana produkcja

W ubiegłym roku na skutek ostrzeżeń ARR o możliwości przekroczenia kwot dostaw mleka, rolnicy wyhamowali produkcję. Skutkowało to mniejszymi dostawami mleka na początku tego roku kwotowego. Stąd obecne przekroczenia limitu nie są duże - wyjaśnia wiceszef Agencji. Zwolak spodziewa się, że przekroczenie limitu prawdopodobnie wyniesie powyżej 1 proc. Decyzję o wielkości produkcji podejmuje sam rolnik. W niektórych przypadkach rolnikowi może się opłacać zwiększenie produkcji, mimo że będzie musiał zapłacić karę. To zależy od kosztów produkcji i ceny mleka - dodał. Według Zwolaka, jeżeli rolnik chce zwiększać produkcję, to korzystniej jest dla niego kupienie kwoty mlecznej lub jej wydzierżawienie od rolnika, który nie wykorzysta swojego limitu. Wówczas jednak konieczne jest zgłoszenie takiej umowy do ARR, w przypadku dzierżawy - do końca stycznia, a w przypadku zakupu kwot - do końca lutego. Opłata za przekroczenie limitu produkcji mleka wynosi 27,83 euro za 100 kilogramów. W roku kwotowym 2012/2013 Polska nieznacznie przekroczyła swój limit produkcji mleka - o 0,15 proc., czyli o ok. 15 mln kg. Z tego tytułu opłata do UE wyniosła niecałe 15 mln zł (ok. 4 mln euro).

Autor: //bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com