Mittal chce od rządu pieniędzy na pensje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Na stal popyt radykalnie spadł

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, indyjski magnat stalowy Lakshmi Mittal, żąda pomocy od państwa czeskiego. Domaga się pieniędzy na pensje postojowe dla pracowników swych hut w Ostrawie. To pierwszy taki przypadek w Czechach - pisze w poniedziałek dziennik "Mlada fronta Dnes".

Mittal domaga się od państwa dla swojej firmy dotacji na pensje dla pracowników, którzy pozostają w domach, ponieważ nie ma dla nich obecnie zajęcia.

- Pan premier (Jan Fischer) otrzymał list i zwrócił się z prośbą o ekspertyzy do Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Tymczasem nie będzie wypowiadać się w tej sprawie - powiedział dziennikowi rzecznik premiera Roman Prorok.

Zakłady w Czechach...

Koncern stalowy ArcelorMittal zatrudnia w rejonie Ostrawy prawie siedem tysięcy osób. Jednak ostrawski ArcelorMittal wykorzystuje aktualnie zaledwie 35 procent swoich możliwości produkcyjnych. Od początku roku firmę musiało opuścić około tysiąca ludzi. W nieco lepszej sytuacji jest stalownia Evraz Steel w Vitkovicach. Obie firmy nie wykluczają jednak kolejnych zwolnień pracowników.

Pieniądze, która stalownia ArcelorMittal chce dostać od państwa, miałyby być przeznaczona na pensje dla około pięciuset pracowników, którzy przesiadują w domu już od tygodni, a niekiedy miesięcy. Firma nie ma dla nich pracy, ale płaci im 70 procent wynagrodzenia.

Według listu skierowanego do premiera Fischera, firma wydaje na ten cel 28 milionów koron (ok. 1,08 mln euro) miesięcznie - pisze "Mlada fronta Dnes".

Dziennik podkreśla, że żądanie dotacji jest tylko jednym ze skutków kryzysu w przemyśle stalowym. Produkcja żelaza i stali w Czechach spadła niemal o połowę.

...i w Polsce

Koncern AccelorMittal jest największym na świecie producentem stali. Sam Lakshmi Mittal przed kryzysem był uważany za czwartego najbogatszego człowieka świata.

W Polsce po nabyciu od Skarbu Państwa spółki Polskie Huty Stali koncern AccelorMittal jest właścicielem Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, Huty im Sędzimira w Krakowie, Huty Florian w Świętochłowicach i Huty Cedler w Sosnowcu. Koncern posiada też Hutę Warszawa, kupioną w 2005 roku od koncernu Lucchini.

Jak do tej pory firma nie zwracała się o pomoc do polskiego rządu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24