Miss USA chce chronić kobiety przed gwałtem. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy projekt budowy gazociągu South Stream zakończy się powodzeniem. Opowiemy także historię nowej Miss USA, która została poczęta w wyniku gwałtu. Problemy prawne rozwiąże Paweł Blajer.

"Biznes dla Ludzi"

W "Biznesie dla Ludzi" o godz. 20 Paweł Blajer wraz z ekspertami wyjaśni, jaki podatek należy zapłacić od importu prywatnych aut, jak wygląda umowa przedwstępna przy umowie o pracę, jak złożyć pozew zbiorowy oraz na jaką umowę można zatrudnić w swojej firmie członka rodziny.

"Świat"

W programie "Świat" o godz. 21.00 przeanalizujemy budowę gazociągu South Stream, czyli liczącego 3600 km wspólnego projektu Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z ominięciem Ukrainy. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Nord Stream, rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek gazociągu South Stream ma długości 540 km ma mieć trzy stacje kompresorowe i jedno, 59-kilometrowe, odgałęzienie. W poniedziałek Serbia poinformowała, że, podobnie jak Bułgaria będzie zmuszona odłożyć rozpoczęcie budowy gazociągu. O szansach na powodzenie projektu Bartosz Węglarczyk zapyta byłego ministra gospodarki Janusza Steinhoffa i politologa Adama Balcera.

Kto zlecił zabójstwo?

W programie przyjrzymy się także finałowi procesu ws. zabójstwa dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej. Moskiewski Sąd Miejski skazał w poniedziałek na karę dożywotniego pozbawienia wolności Łom-Alego Gajtukajewa i Rustama Machmudowa, organizatora i bezpośredniego sprawcę zabójstwa. W dalszym ciągu jednak nie wykryto zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej. Anna Politkowska była obrończynią praw człowieka, autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę. Gościem będzie historyk dr Sławomir Dębski.

O tym jak po raz pierwszy w historii superkomputer oszukał ludzi i przeszedł test Turinga opowie dr Tomasz Rożek. Program "udawał" 13-letniego Eugene'a Goostmana i po kilkuminutowym czacie przekonał tzw. sędziów, że jest człowiekiem.

"24 godziny"

W programie "24 godziny" o godz. 22 opiszemy historię nowej Miss USA. Nia Sanchez z Las Vegas zdobyła koronę najpiękniejszej Amerykanki podczas ceremonii, która odbyła się w Baton Rouge, stolicy Luizjany. Miss USA 2014 zachwyciła nie tylko urodą, ale i przesłaniem, które propagowała podczas wyborów. Uprawia sztukę walki taekwondo i uczy tej dyscypliny inne kobiety. - Daję im lekcje samoobrony, by były w stanie bronić się przed gwałtem. Będę to dalej robić jako Miss USA - powiedziała.

Jej matka w wieku 19 lat została zaatakowana i zgwałcona, napastnik chciał ją zamordować. Wkrótce potem odkryła, że jest w ciąży. Chociaż pozwalało na to prawo, kobieta nie myślała o aborcji. A po latach jej córka zaczęła uczyć inne kobiety, jak uchronić się przed napaścią seksualną.

Powiemy także o oświadczeniu prezydenta Władimira Putina, który ostrzegł, że Rosja uzna dalsze zwiększanie obecności sił NATO u swych granic za "demonstrację wrogich zamiarów" i podejmie kroki polityczne oraz wojskowe dla zapewnienia własnego bezpieczeństwa.

Autor: red / Źródło: TVN24 Biznes i Świat