Najnowsze

Mińsk nie będzie kontrolował cen mydła i kaszy

Najnowsze


Na Białorusi skrócono listę artykułów, których ceny są z góry ustalane przez władze. Usunięto z niej między innymi mydło i większość kasz – poinformowała niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”. Nadal pozostają na niej m.in.: chleb, mięso, jajka, ziemniaki, pomidory czy ogórki.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów od piątku wśród towarów, których ceny limituje Ministerstwo Gospodarki, nie będzie już większości kasz oraz kiełbasy. Ponadto ceny szeregu innych artykułów - masła, cukru, mąki czy ryżu – resort będzie mógł regulować tylko przez 90 dni w roku.

Z listy artykułów, których ceny limitują władze obwodowe oraz władze Mińska, usunięto natomiast m.in.: odzież dla noworodków, mydło, pastę do zębów oraz pieluszki.

Hiperinflacja

Ceny podstawowych produktów żywnościowych i towarów przemysłowych, a także niektórych usług były na Białorusi regulowane przez władze od listopada 2011 roku, aby zmniejszyć inflację, która wyniosła w tamtym roku 108,7 proc.

W 2012 roku inflacja spadła do 21,8 proc., a w zeszłym roku wyniosła 16,5 proc.

Na liście towarów o cenach regulowanych przez władze nadal pozostają: chleb, mięso, jajka, a także podstawowe warzywa, takie jak ziemniaki, pomidory czy ogórki.

Autor: tryb//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości