Mińsk dostanie miliard dolarów. To kredyt z Chin

Najnowsze

sxc.huPaństwowy Bank Rozwoju Chin otworzy dla Białorusi dwie długoterminowe linie kredytowe na sumę miliarda dolarów

Państwowy Bank Rozwoju Chin otworzy dla Białorusi dwie długoterminowe linie kredytowe na sumę miliarda dolarów – poinformowała w piątek państwowa agencja BiełTA.

Otwarcie wspomnianych linii kredytowych na 15 lat przewiduje memorandum o współpracy podpisane w piątek przez Ministerstwo Finansów Białorusi i Państwowy Bank Rozwoju Chin. W obu przypadkach spłata rozpocznie się po 5 latach.

Inwestycje w transport

Środki mają być przeznaczone na realizację w Białorusi projektów inwestycyjnych w sferze transportu, energetyki, przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że Białoruś liczy na dużą aktywność inwestycyjną strony chińskiej. Przypomniał, że na terytorium jego kraju już jest realizowany szereg dwustronnych projektów inwestycyjnych, z których największe to białorusko-chiński park przemysłowy oraz produkcja chińskich samochodów osobowych Geely.

- W celu udanej realizacji wspomnianych projektów strona białoruska zapewniła najkorzystniejsze w europejskiej przestrzeni warunki dla prowadzenia działalności biznesowej – zaznaczył na spotkaniu z wicepremierem Chin Zhangiem Gaoli w Mińsku.

Państwowa agencja BiełTA podała w piątek, że w najbliższym czasie dojdzie do wizyty na Białorusi chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu