Ministerstwo Skarbu chce sprzedać "Rzeczpospolitą"?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Rzeczpospolita" na sprzedaż?

- Docierają do nas informacje, że Skarb Państwa chce sprzedać prywatnemu funduszowi tytuł "Rzeczpospolita". To byłby skandal na skalę międzynarodową - powiedział w TVN CNBC Biznes kandydat PO na ministra skarbu Aleksander Grad. Przedstawiciele skarbu państwa w gazecie zaprzeczają: -Nie chcemy sprzedać tytułu.

- Mamy sygnały, że w Przedsiębiorstwie Wydawniczym Rzeczpospolita próbuje się dokonać zmian w radzie nadzorczej i zarządzie, aby zdążyć jeszcze przed odejściem tej ekipy i sprzedać tytuł - wyjaśnił Grad na antenie TVN CNBC Biznes. Dodał, że gdyby do tego doszło, byłby to skandal na skalę międzynarodową. - Kupującym mógłby być fundusz (Mecom - red.), który zainwestował w "Rzeczpospolitą" - wyjaśnił Grad.

Kandydat PO na ministra dodał, że jego formacja zaniepokojona jest wieloma działaniami Ministerstwa Skarbu Państwa. - W ostatniej chwili podejmuje się w spółkach z udziałem Skarbu Państwa decyzje i kadrowe, i biznesowe - argumentował Grad.

Paweł Kozyra, rzecznik MSP pytany przez tvn24.pl czy resort planuje sprzedać tytuł, nie potrafił odpowiedzieć. Wydał jedynie oświadczenie, że resort planuje prywatyzację dziennika, ale w latach następnych. "Dotychczas formalnie nie wszczęto jeszcze procesu prywatyzacji tej spółki" - czytamy w oświadczeniu dla tvn24.pl. I dodaje, że gdyby Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita (przez które Skarb Państwa jest współwłaścicielem gazety) chciałoby sprzedać posiadane udziały w Presspublice (wydawca gazety), ministerstwo musiałoby otrzymać stosowny wniosek od zarządu spółki. "Takiego wniosku nie mamy" - informuje rzecznik resortu.

Szef rady nadzorczej PW Rzeczpospolita Andrzej Liberadzki w rozmowie z tvn24.pl powiedział, że spółka nie chce sprzedać tytułu. - Prawo do niego ma Presspublica. My jako udziałowiec musielibyśmy zgodzić się na sprzedaż. A na to nie ma zgody. Jesteśmy też przeciwni sprzedaży naszych udziałów w wydawnictwie - mówi nam Liberadzki.

Skarb Państwa ma 49 proc. udziałów w wydawcy "Rzeczpospolitej". Reszta należy do Mecom Group. Prawo do tytułu "Rzeczpospolita" należy do Presspubliki.

W poniedziałek doszło do zmiany prezesa PW Rzeczpospolita. Przestał nim być Andrzej Gelberg. Nowy prezes ma być wybrany w konkursie.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24