Ministerstwo Finansów wyemituje najkrótszą obligację w historii

Najnowsze

TVN24Czy Chińczyków zainteresują nasze obligacje?

Ministerstwo Finansów zaoferuje w lutym do sprzedaży nowe, jednorazowe obligacje detaliczne o krótkim, 7-miesięcznym okresie wykupu, tzw. "Lutową siódemkę" - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

- W lutym oferta MF po raz drugi zostanie rozszerzona o jednorazową sprzedaż obligacji detalicznych o krótkim terminie wykupu: "Lutową siódemkę". Pod względem konstrukcji będzie zbliżona do "Listopadowej trzynastki", co uwzględnia potwierdzone wynikami listopadowej sprzedaży preferencje nabywców indywidualnych - powiedział Marczak.

W listopadzie MF sprzedał obligacje detaliczne o 13-miesięcznym okresie wykupu za 874,3 mln zł. "Lutowa siódemka" będzie najkrótszą obligacją oszczędnościową w historii.

Rentowność 2,62 proc.

- Oprocentowanie jest znane w momencie zakupu i wynosi: 1 proc. w pierwszym miesiącu, 2 proc. w kolejnych pięciu miesiącach oraz 7 proc. w siódmym miesiącu. Po siedmiu miesiącach rentowność wyniesie 2,62 proc. w skali roku - poinformował dyrektor.

- W przypadku konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania, narosłe odsetki wypłacone zostaną w całości bez żadnych opłat - dodał.

Marczak poinformował również, że resort finansów chce wykorzystać krótki okres wykupu nowego papieru oszczędnościowego jako dodatkowy instrument zarządzania długiem, który będzie stanowił alternatywę dla bonów skarbowych.

Na fali "trzynastki"

- Sprzedaż "Listopadowej trzynastki" pokazała, że możliwa jest duża sprzedaż obligacji w ciągu jednego miesiąca, jeżeli obligacje te mają dopasowaną konstrukcję do zapotrzebowania nabywców, w szczególności krótki okres wykupu - powiedział.

- Oznacza to, że istnieje potencjał do wykorzystania obligacji oszczędnościowych jako alternatywy dla emisji bonów skarbowych na rynku hurtowym. Wówczas zamiast emisji bonów moglibyśmy w całości lub części zastępować je sprzedażą krótkookresowych obligacji - dodał.

Potrzeby budżetu

Dyrektor departamentu w MF poinformował też, że w tym roku potrzeby pożyczkowe budżetu koncentrują się w pierwszych siedmiu miesiącach.

- W tej sytuacji istnieje zasadność, aby część tych potrzeb przesunąć na drugą połowę roku, np. poprzez sprzedaż krótkoterminowych papierów skarbowych w pierwszym półroczu i ich wykup w drugim - wyjaśnia.

Z danych MF wynika, że w całym 2013 roku sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 2,92 mld zł, z czego jednorazowa emisja papierów 13-miesięcznych stanowiła 30 proc.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24