Ministerstwo finansów odkłada publikację planu podaży obligacji

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatMinisterstwo finansów podstanowiło zaczekać z publikacją dotyczącą podaży obligacji

Ministerstwo finansów przesunęło na wtorek publikację planu podaży dotyczącej papierów skarbowych na luty, z powodu wahań na rynkach transferu z OFE do ZUS. Publikacja miała nastąpić dziś.

Jak powiedział w TVN24 Biznes i Świat Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu RaboBank, z punktu widzenia ostatnich wydarzeń na rynku obligacji, jest to "dość naturalne posunięcie" ministerstwa.

- Inwestorzy zagraniczni bardzo mocno sprzedawali papiery przez ostatnie trzy dni. Wygląda na to, że ten ruch spowodował chęć ministerstwa na przyjrzenie się, jakie papieru będzie warto emitować, żeby znaleźć na nie nabywców po rozsądnych cenach. Ministerstwo sfinansowało już dość dużo potrzeb pożyczkowych budżetu państwa, więc nie ma pośpiechu i będą próbowali rozsądnie podejść do tematu, tym bardziej, że OFE nie będą już kupowały polskich obligacji skarbowych. Cała nadzieja w innych funduszach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych i inwestorach zagranicznych - ocenił Świętochowski. 23 stycznia ministerstwo finansów sprzedało obligacje za 12 mld 129,7 mln zł. Zdaniem wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka przetarg był rekordowy pod względem wartości; dzięki niemu resort ma sfinansowane 50 proc. potrzeb pożyczkowych na 2014 rok.

Krótki termin

Ostatnio ministerstwo poinformowała, że zaoferuje w lutym do sprzedaży nowe jednorazowe obligacje detaliczne o siedmiomiesięcznym okresie wykupu, tzw. "Lutową 7-kę". Jak powiedział dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie Piotr Marczak. "w lutym oferta ministerstwa po raz drugi zostanie rozszerzona o jednorazową sprzedaż obligacji detalicznych o krótkim terminie wykupu: "Lutową 7-kę"". - Pod względem konstrukcji będzie zbliżona do "Listopadowej 13-tki", co uwzględnia potwierdzone wynikami listopadowej sprzedaży preferencje nabywców indywidualnych - powiedział Marczak. W listopadzie ministerstwo sprzedało obligacje detaliczne o trzynastomiesięcznym okresie wykupu za 874,3 mln zł. "Lutowa 7-ka" będzie najkrótszą obligacją oszczędnościową w historii. - Oprocentowanie jest znane w momencie zakupu i wynosi: 1 proc. w pierwszym miesiącu, 2 proc. w kolejnych pięciu miesiącach oraz 7 proc. w siódmym miesiącu. Po siedmiu miesiącach rentowność wyniesie 2,62 proc. w skali roku - poinformował dyrektor. Marczak poinformował również, że resort finansów chce wykorzystać krótki okres wykupu nowego papieru oszczędnościowego jako dodatkowy instrument zarządzania długiem, który będzie stanowił alternatywę dla bonów skarbowych. Z danych ministerstwa finansów wynika, że w całym 2013 roku sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 2,92 mld zł, z czego jednorazowa emisja papierów trzynastomiesięcznych stanowiła 30 proc. Na początku stycznia minister Mateusz Szczurek poinformował, że resort finansów chce do końca stycznia sfinansować połowę potrzeb pożyczkowych na 2014 rok. Wówczas ministerstwo miało sfinansowane ok. 35 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, które oszacowano na ok. 132 mld zł.

Autor: mn / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24