Ministerstwo dopłaca do pensji pracowników. Setki miejsc pracy uratowanych

Najnowsze


Ponad 1,3 tys. etatów pomogła uratować ustawa o ochronie miejsc pracy. W jej ramach wsparcie finansowe otrzymało 57 firm w trudnej sytuacji - chwali się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa obowiązuje od listopada 2013 roki.

Ustawę o ochronie miejsc pracy przygotowało MPiPS. Prawo obowiązuje od listopada 2013 roku. Od tego czasu uratowano 1336 etatów, a 57 firm w trudnej sytuacji otrzymało wsparcie finansowe. W ramach nowego prawa pracodawcy mogą skorzystać z dopłat do pensji pracowników podczas przestoju ekonomicznego. Jest to nawet 1,1 tys. złotych. Mogą też ubiegać się o dofinansowania do szkoleń pracowników, które wynoszą maksymalnie 11,3 tys. złotych.

Bezzwrotna pomoc

- Dopłaty pomagają utrzymać miejsca pracy w momencie przejściowych trudności firmy. Dużym ułatwieniem jest to, że taka pomoc finansowa jest bezzwrotna - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Aby ubiegać się o pomoc muszą zapewnić, że w czasie korzystania z dofinansowania nikogo nie zwolnią. O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, których obroty spadły o 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy. Dotąd z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano na ten cel 7,1 mln zł. Najwięcej środków przyznano na świadczenia postojowe. Było to 1,9 mln złotych.

"Ze wsparcia skorzystały firmy z 14 województw. Najwięcej firm wystąpiło o pomoc w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. Wsparciem objęto tam ponad 350 pracowników. Żaden pracodawca z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego nie wystąpił o pomoc" - podaje ministerstwo w specjalnym komunikacie.

Gdzie szukać pomocy?

Pracodawcy mogą wystąpić o wsparcie do marszałka w województwie, na terenie którego mają siedzibę firmy. Marszałek ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji.

Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl