Minister znowu obiecuje Lotos

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Skarb Państwa chce sprzedać 53 proc. gdańskiej spółki

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że we wrześniu zaprosi do zgłaszania się inwestorów zainteresowanych prywatyzacją Grupy Lotos. Minął wrzesień, i nic. W poniedziałek zapowiedział, że takie zaproszenie zostanie wysłane jeszcze w październiku.

- Bardzo intensywnie pracujemy i chcę - taki cel postawiłem przed moimi zespołami - aby memorandum i zaproszenie zostały wystosowane jeszcze teraz, w październiku - powiedział minister dziennikarzom w Krakowie.

Skarb Państwa chce sprzedać w międzynarodowym przetargu 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Pod koniec września minister Grad informował, że przedmiotem negocjacji z inwestorami, oprócz ceny, ma być m.in. pakiet inwestycyjny, zabezpieczający funkcjonowanie spółki.

Możliwość prywatyzacji Grupy Lotos ma gwarantować zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy niż 50 proc.

Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24