Najnowsze

Minister uspokaja: środki przeniesione z OFE do ZUS będą dziedziczone

Najnowsze


Po tym, jak rząd przedstawił założenia zmian w emeryturach, pojawiło się wiele pytań. Jedno z nich - przesłane na Kontakt 24 - dotyczyło dziedziczenia środków przeniesionych z OFE do ZUS. Wątpliwości rozwiał minister Jacek Rostowski - przeniesione środki będą dziedziczone.

Zarówno podczas środowej konferencji, jak i dziś podczas spotkania z dziennikarzami w ministerstwie finansów Jacek Rostowski stanowczo podkreślał, że "przeniesione środki z OFE na indywidualne subkonta w ZUS będą dziedziczone, na takiej samej zasadzie jak to teraz jest w OFE".

- Te rozwiązania są opisane już w ustawie, która ukonstytuowała subkonta i one już funkcjonują. Mało osób - bo subkonta (w ZUS - red.) istnieją tylko od 2011 roku - ale jakaś grupa osób już dziedziczyła. Zasady są takie same jak w OFE - podkreślił wicepremier.

Z kolei, jak dodała wiceminister finansów Izabela Leszczyna, subkonta w ZUS są częścią II filaru. - W związku z tym, to zasady obowiązujące na tym subkoncie, także w kwestii dziedziczenia, są identyczne jak zasady dziedziczenia w OFE - powiedziała.

Duże zmiany

Według propozycji rządu, część obligacyjna Otwartych Funduszy Emerytalnych ma być przekazana na subkonta w ZUS. Jak wskazywał premier, zapewni to stuprocentowe bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej. Rząd wykluczył jednocześnie możliwość przejęcia przez państwo posiadanych przez OFE akcji. Obywatele będą mogli wybrać, czy chcą, by ich składki trafiały do ZUS, czy do OFE. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc. Jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to cała jego składka będzie trafiała do ZUS. Rząd przygotował także propozycję dotyczącą wypłat emerytur z OFE, tzw. suwak: na 10 lat przed emeryturą aktywa z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. ZUS będzie odpowiedzialny za wypłaty emerytury z obu filarów i będzie informował klientów o stanie konta. Rząd liczy, że opłaty związane z obsługą systemu spadną o połowę.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości