Minister Szczurek w ogniu pytań o NBP. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

KPRMNad projektem pracował we wtorek rząd

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia wokół tzw. afery podsłuchowej. O godz. 14.00 z dziennikarzami spotkał się minister finansów Mateusz Szczurek, który przedstawił kalendarium prac nad zmianami w ustawie o NBP.

Informacja ministra ma związek z publikacją nagrań przez "Wprost", w tym rozmowy, w której szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim rozmawiali m.in. o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, a Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym.

Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Szczegóły kalendarium pracy nad ustawą opisaliśmy w tvn24bis.pl.

Projekt wcześniej

W poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk zapewniał, że projekt zmian w ustawie o NBP nie jest owocem rozmowy szefa MSW i prezesa NBP, powstał na długo przed nią; a projektowane zmiany korzystnie wpłyną na stabilność finansową państwa, także na niezależność Narodowego Banku Polskiego. Projektem zajmował się we wtorek rząd. Premier dodał też, że projekt zmian w ustawie o NBP był jawny i dostępny publicznie, i od dłuższego czasu pracowano nad nim w Ministerstwie Finansów. - Od początku, od momentu, kiedy NBP wyszedł z tą inicjatywą, w sposób formalny, transparentny i przejrzysty był oceniany i w Ministerstwie Finansów i w procesie konsultacji. Każdy zainteresowany mógł do projektu dołożyć opinie, wnioski czy protesty - zaznaczył.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: KPRM