Minister Szczurek: PKB w roku 2014 może przekroczyć trzy procent

Najnowsze

Ministerstwo FinansówMateusz Szczurek uważa, że ministerstwo nie będzie miało problemów z wypełnieniem zobowiązań dotyczących deficytu finansów publicznych

PKB w 2014 roku może przekroczyć 3 proc. - mówi szef resortu finansów Mateusz Szczurek. W ustawie budżetowej zapisano, że w tym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,5 proc.

Minister finansów powiedział w środę, że w tym roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) może być sporo wyższy niż ten, który wcześniej zapisano w ustawie budżetowej. Zdaniem Mateusza Szczurka może polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie większym niż 3 proc.

Lepiej od założeń

W ustawie budżetowej zapisano, że w 2014 roku polskie PKB będzie rosnąć w tempie 2,5 proc. - Zapowiada się sporo wyższy PKB niż (zapisany) w ustawie budżetowej, powyżej trzech procent - powiedział Mateusz Szczurek. Minister finansów dodał, że nie spodziewa się problemów z wypełnieniem zobowiązań budżetowych Polski. Wszystko dlatego, że tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do prognoz NBP. Jego prezes Marek Belka stwierdził, że w 2014 roku PKB będzie rosło w okolicach 3,6 proc.

Współpraca z KE

Szef resortu finansów powiedział, że oficjalny termin przekazania Aktualizacji Programu Konwergencji (AKP) do Komisji Europejskiej prawdopodobnie nie tylko zostanie dotrzymany, ale zostanie przyspieszony. - 15-go kwietnia Polska musi przedstawić plan działań zmierzających do ograniczenia deficytu zgodnie z rekomendacją Radu UE. W związku z tym Aktualizacja Programu Konwergencji na pewno będzie wysłana do Komisji Europejskiej przed końcem kwietnia, gdzieś w okolicach połowy kwietnia - powiedział. Dodał, że prace nad dokumentem trwają, ministerstwo nie ma ciągle ostatecznych danych dotyczących deficytu finansów publicznych za 2013 rok. - Nie spodziewamy się problemów z wypełnieniem zobowiązań dotyczących deficytu finansów publicznych w 2014 roku. Po części wynika to z lepszej prognozy wzrostu gospodarczego - powiedział. Szczurek dodał, że nie przypuszcza, iż w wyniku oceny przez KE zarówno planowanych przez nasz kraj działań związanych z ograniczeniem deficytu, jak i AKP, na Polskę mogłyby być nałożone dodatkowe wymagania. - Te decyzje będą podejmowane dopiero w Brukseli pod koniec maja - dodał.

Szybkie ożywienie

Podobne zdanie na ten temat ma prof. Jerzy Hausner. Były minister finansów nie ma wątpliwości, że 2014 będzie rokiem poprawy koniunktury i ożywienia wzrostu. - Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może w tym roku przekroczyć trzy procent - prognozował prof. Jerzy Hausner w czasie debaty w Szczyrku. - W samym III kwartale 2014 sięgnie czterech proc. - powiedział prof. Hausner.

Autor: msz/ / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów