Minister rozstrzygnął, że remont będzie droższy

Najnowsze

TVN24Za montaż nowych np. w łazience mebli zapłacimy więcej

- Montaż szaf, garderób oraz mebli kuchennych i łazienkowych, wykonanych na wymiar, jest opodatkowany stawką podstawową 23 proc., VAT, a nie preferencyjną stawką ośmiu proc. - stwierdziło ministerstwo finansów. Zmieniło tym samym wcześniejszą interpretację jednej z izb skarbowych i rozwiało wszelkie wątpliwości w tej sprawie.

Wątpliwości dotyczące stawki VAT na usługi montażu budzą wątpliwości od połowy 2011 roku, kiedy to niektóre organy podatkowe zaczęły kwestionować stosowanie przez podatników świadczących usługi remontowo-montażowe stawki preferencyjnej osiem proc. Wcześniej była ona stosowana na podstawie interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Problem stał się nawet przedmiotem dwóch poselskich interpelacji. W odpowiedzi na pierwszą wiceminister finansów Maciej Grabowski stwierdził jednoznacznie, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką VAT. Za drugim razem miał już wątpliwości i zapewnił, że resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje tę kwestię.

Z ośmiu na 23 proc.

Po kilku miesiącach resort zdecydował. Z interpretacji ministra finansów wynika, że "usługi stałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej z wytworzonych i zakupionych materiałów (płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych) dociętych na konkretny wymiar i trwale zamontowanych w budynkach i mieszkaniach, są od 1 stycznia 2011 roku objęte stawką 23 proc.".

- 8-procentowa stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, oraz do robót konserwacyjnych - wyjaśnił minister finansów w swojej interpretacji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24