Minister pracy: Ulga na dzieci to efekt szaleństwa kampani wyborczej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kluzik-Rostkowska: Koszt ulgi na dzieci zaproponowanej przez Sejm to 36 mld zł do 2014 r.

- Koszt uchwalonej przez Sejm ulgi podatkowej na dzieci wyniesie do 2014 roku ponad 36 mld zł - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

- To jest bardzo kosztowny pomysł, bo program polityki prorodzinnej był wyceniany do 2014 roku na 28 mld zł. Sama ulga będzie kosztowała w tym samym czasie ponad 36 mld zł i załatwia tylko kawałek sprawy, jest skierowana tylko do części osób [...] to jest efekt szaleństwa kampanii wyborczej - powiedziała Kluzik-Rostkowska w Radiu PIN.

- Ostatnia ostoja to rozsądek Senatu - dodała minister pracy.

Według ustawy, ulga ma wynosić rocznie 1.145 zł na każde dziecko. To efekt przyjęcia przez Sejm poprawki zwiększającej ulgę dwukrotnie wobec propozycji rządowej. Rząd proponował 572,54 zł ulgi na każde dziecko.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, koszt rozwiązań uchwalonych przez Sejm, to 6,5 mld zł w budżecie na przyszły rok, a rząd szacował, że jego propozycja miała kosztować 2,8 mld zł. Uchwalone w środę przepisy mają być stosowane wobec dochodów uzyskiwanych już w 2007 roku. Ustawą ma zająć się teraz Senat.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24