Minister pracy: cel to wypłata dożywotnich emerytur

Najnowsze

tvn24Minister pracy ocenił propozycje OFE

- Nie możemy się zgadzać na przyjęcie propozycji, które mówią o emeryturach 10- czy 15-letnich. Na takie rozwiązania zgody nie będzie - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. I zaznaczył: - Najważniejsza jest wypłata dożywotnich emerytur - stwierdził.

Według ministra "ważne jest, żeby emerytom - obecnym i przyszłym - dać gwarancję wypłaty dożywotnich emrytur".

- Reforma emerytalna była wprowadzana kilkanaście lat wcześniej. Teraz musimy podejmować kroki, które są ważne dla przyszłości funkcjonowania systemu zabezpieczenia emerytalnego. To jest dla nas priorytet i ja bym już tak bardzo nie rozważał przeszłości, tylko patrzył w przyszłość i dbał o interes emerytów - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Nie chciał odpowiedzieć, czy jego zdaniem warto zlikwidować OFE. - Cieszę się z bogatej dyskusji, która jest wokół OFE. Każdy ma prawo i politycznie, i merytorycznie wyrazić swoje zdanie. Przegląd potrzebny jest po to, żeby w oparciu o fakty podejmować racjonalne decyzje - ocenił minister.

Propozycja OFE

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara.

Autor: mn/ja/k / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24