Minister od hazardu został generałem

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę Jackowi Kapicy akt mianowania na stopień nadinspektora celnego, czyli odpowiednik stopnia generalskiego. Prezydent podkreślił, że Służba Celna to istotny element bezpieczeństwa państwa. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski podziękował Kapicy oraz całej Służbie Celnej za "skuteczne i dobre reprezentowanie Polski, a także Unii Europejskiej".

- Rzadko się zdarza, aby nominacja generalska - bo nadinspektor to odpowiednik stopnia generalskiego - dotyczyła tylko jednej osoby. Ale mamy do czynienia z sytuacją szczególną, ze względu na szczególna rolę służby, którą dowodzi pan nadinspektor Kapica - mówił prezydent.

Ważny element

Bronisław Komorowski zaznaczył też, że Służba Celna, podobnie jak Straż Graniczna, jest istotnym elementem zarówno bezpieczeństwa państwa, jak i elementem budowy szacunku dla państwa polskiego. - Warto zdać sobie sprawę, że to służba bardzo odpowiedzialna, czasem trudna. Jej skuteczność, także przez stosowanie nowych technik, nowych pomysłów organizacyjnych wpływa na budowę wizerunku Polski nowoczesnej, skutecznej w zwalczaniu różnego rodzaju zagrożeń, skutecznej także, jeśli chodzi o obronę naszych narodowych interesów - gospodarczych, finansowych - podkreślił prezydent.

Prezydent dziękował również za umiejętność kierowania, dowodzenia tą służbą w okresie trudnym, w okresie głębokich przeobrażeń, w okresie trudnych wyzwań i także różnych trudnych sytuacji wewnętrznych.

Służba celna i hazard

Jacek Kapica, wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, odpowiada za Służbę Celną. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego, Podyplomowych Studiów Rachunkowości i Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej oraz Podyplomowych Studiów Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Ministerstwie Finansów zajmował się przeprowadzeniem audytu realizacji strategii działania polskiej administracji celnej w 2004 r., a także kierował zespołem projektującym strategię działania Służby Celnej na lata 2005-2007. W sierpniu 2004 r. był zastępcą dyrektora Izby Celnej w Szczecinie, a 9 sierpnia 2007 r. został dyrektorem tej izby. Szefem Służby Celnej jest od 1 lutego 2008 r.

W rządzie Tuska odpowiadał za proces legislacyjny dotyczący ustaw hazardowych. To on przekazał rządowi nowy projekt, w którym znalazły się niekorzystne dla branży hazardowej zapisy, on też informował premiera o zainteresowaniu Zbigniewa Chlebowskiego, szefa PO sprawą dopłat do automatów do gier. Przedstawiciele branży hazardowej zabiegali nawet o odwołanie Kapicy ze stanowiska.

Minister zeznawał też przez posłami z hazardowej komisji śledczej. Podczas przesłuchania podkreślał, że główną przyczyną rozwoju branży automatów do gier w latach 2003-2009 było niskie opodatkowanie. Dlatego też rekomendował ministrowi finansów zmiany w tym zakresie. W jego opinii ministerstwo finansów miało działać jako regulator rynku gier. Dlatego też - jak wyjaśniał posłom komisji - podczas procesu legislacyjnego nad ustawą hazardową nie zostały wprowadzone żadne zmiany, proponowane przez Totalizator Sportowy.

Źródło: PAP