Minister Obamy zachwycona Polską. "Tu trwa cud gospodarczy"

Najnowsze

sxc.huWedług OECD Polska powinna zabrać się za kolejne reformy

- 25 lat temu w Polsce rozpoczął się cud gospodarczy, który teraz stał się rzeczywistością - mówiła na spotkaniu z biznesmenami amerykańska sekretarz handlu Penny Pritzker. Jako strategiczne obszary współpracy z Polską wymieniła m.in. infrastrukturę, energię, obronność i ICT.

Pritzker przybyła w poniedziałek do Warszawy w towarzystwie prezesów kilku największych amerykańskich firm, które wchodzą w skład Rady ds. Eksportu doradzającej prezydentowi (PEC). Wśród tych firm znalazły się m.in.: Xerox Corporation, Carpenter & Company, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS i Vermeer Corporation. W poniedziałek rano miała spotkanie w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce (AmCham). Spotkała się także z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Wicepremier Piechociński podczas rozmów z amerykańską sekretarz handlu zachęcał przedsiębiorców z USA do inwestowania w Polsce. Podkreślił, że polska gospodarka ma stabilne filary, dzięki czemu może skutecznie konkurować na międzynarodowych rynkach.

Lekcja z kryzysu ukraińskiego

Podczas spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej Pritzker podkreśliła, że z kryzysu na Ukrainie wyciągnięto wiele lekcji. - Z pewnością wyciągnęliśmy wiele lekcji z obecnego kryzysu. Jedną z nich musi być to, że nasze dwustronne stosunki (muszą być) głębsze i bardziej strategiczne niż tylko współpraca w obronności. Nasze militarne związki pozostaną kluczowe, ale uznajemy, że bezpieczeństwo i dobrobyt Polski wymagają głębszych gospodarczych i handlowych relacji z USA - powiedziała.

Zaznaczyła, że w USA społeczność biznesowa jest "jednym z największych strategicznych zasobów kraju" i że amerykański rząd oraz amerykańskie firmy ściśle współpracują na rzecz wspólnych handlowych i strategicznych interesów. - Zabranie ze sobą do Polski rady eksportowej prezydenta (USA Baracka) Obamy jest doskonałym przykładem komercyjnej dyplomacji w działaniu - powiedziała Pritzker. Wskazała, że przedsiębiorcy skupieni w PEC dostrzegają, iż Polska jest rynkiem-szansą. Sekretarz zauważyła, że kontakty handlowe USA-Polska wzrosły gwałtownie w ostatnich latach. - Wzajemny handel potroił się w ostatniej dekadzie sięgając niemal 8,8 mld dolarów w 2013 r. Spośród 100 największych amerykańskich firm, 56 działa w Polsce. Ponad 300 amerykańskich firm zainwestowało w Polsce na przestrzeni wszystkich sektorów: od sprzedaży detalicznej, poprzez usługi do produkcji. Łączna wartość ich inwestycji wynosi ponad 30 mld dolarów w ostatnich dwóch dekadach - wymieniła Pritzker.

54. partner handlowy USA

Poinformowała, że Departament Handlu USA pracuje z amerykańskim i polskim biznesem, by wzmocnić wspólne więzy, a oba rządy prowadzą dialog gospodarczy. Pritzker współprzewodniczy mu wraz z polskim wicepremierem. - Wierzę, że możemy zrobić więcej (...), że możemy zacząć budować nasze pogłębione relacje poprzez zwiększenie handlu między naszymi krajami - powiedziała. Dodała, że Polska jest 54. partnerem handlowym dla USA. - W obu krajach zdajemy sobie sprawę, że nie wykorzystujemy szansy, by współpracować bliże", dlatego - jej zdaniem - ważna jest negocjowana obecnie umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP).

- Tak jak NATO zapewniło transatlantycką współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, TTIP pogłębi naszą gospodarczą współpracę z korzyścią dla biznesu po obu stronach Atlantyku - powiedziała Priztzker. Zauważyła jednak, że nie można czekać do końca negocjacji tej umowy i są kroki, które można podjąć już teraz, by wzmocnić współpracę między Polską i USA. - Jest sześć kluczowych obszarów, które stwarzają szansę na wzrost inwestycji i handlu przez amerykańskie firmy w Polsce. Te obszary to: infrastruktura, zielone technologie dotyczące budynków, inteligentne systemy transportu, energia, produkty sektora obronności i związanych z nimi sektorów, informacje i technologia (ICT) - wymieniła. Oceniła, że zwłaszcza ostatni obszar jest "szczególnie ekscytujący", ponieważ Polska jest dziś jednym z najszybciej rosnących rynków IT na świecie, a oba rządy ustanowiły radę ds. innowacyjności. Jako inny obszar wzrostu w obopólnych relacjach wymieniła energię. - Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym wspólnym punktem zainteresowania USA i Polski. Osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego wymaga większego zróżnicowania źródeł energii i nowych technologii. Amerykański rząd i nasz biznes przynoszą niezbędne doświadczenie, by pomóc Polsce zdywersyfikować jej dostawy energii, co zapewnia większą niezależność energetyczną - powiedziała Pritzker.

Amerykanie na pomoc Europie

Poinformowała, że podczas rozmów z polskim wicepremierem priorytetami są dywersyfikacja dostaw energii, infrastruktura i bezpieczeństwo. - Możecie być pewni, że USA będą nadal wspierać wszystkich naszych europejskich partnerów w budowaniu bardziej bezpiecznej przyszłości energetycznej - zapowiedziała. Kończąc swoje wystąpienie w AmCham zapewniła, że USA pozostaną zainspirowane odwagą Polaków, którzy 25 lat temu "wzięli swoją przyszłość we własne ręce" opowiadając się za obaleniem komunizmu. - To, co się zaczęło 25 lat temu w Polsce jest pierwszą odsłoną cudu gospodarczego, cudu, który wywodził się ze skoncentrowanych działań, twardych wyborów i ciężkiej pracy. USA z dumą stały ramię w ramię z Polakami. 25 lat później wasze męstwo uczyniło ten cud rzeczywistością i USA wciąż jest przy waszym boku. USA są gotowe budować bliższe komercyjne relacje z Polską - zapewniła Pritzker.

Autor: rf//km/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu