Minister finansów rezygnuje, sędziowie przyjrzą się przyczynom kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:

Minister finansów Cypru Michalis Sarris podał się do dymisji. Prezydent wyspy przyjął rezygnację.

Sarris wyjaśnił, że postanowił zrezygnować ze stanowiska z powodu śledztwa dotyczącego powodów kryzysu bankowego. Będzie się ono koncentrowało na okresie, w którym Sarris stał na czele banku Laiki. Ten drugi co do wielkości cypryjski bank ma zostać zlikwidowany w ramach planu ratunkowego dla Cypru. Sarris był jego szefem do sierpnia 2012 roku i próbował ocalić go przed bankructwem.

We wtorek prezydent Nikos Anastasiadis mianował trzech byłych sędziów Sądu Najwyższego, którzy w ramach powołanej przez rząd komisji śledczej mają zbadać przyczyny kryzysu bankowego na wyspie. Szef państwa podkreślił, że zwykli obywatele, którzy ponieśli straty z powodu zaniedbań ze strony władz, chcą, by wszystkie osoby odpowiedzialne za kryzys w sektorze bankowym, zostały ukarane.

Cypryjska komisja śledcza

W zeszłym tygodniu rząd Cypru poinformował o utworzeniu komisji śledczej. Zadaniem tego gremium ma być zbadanie przyczyn, wskazanie winnych kryzysu bankowego na Cyprze i ustalenie, czy stały za nim czynniki kryminalne lub polityczne. Anastasiadis zwrócił się we wtorek do sędziów, aby rozpoczęli swoje dochodzenie od zbadania interesów prowadzonych przez jego rodzinę. Agencja Associated Press przypomina, że w opozycyjnej gazecie, której tytułu nie podaje, pojawiły się niedawno oskarżenia, iż firma należąca do jednego z członków rodziny Anastasiadisa wyprowadziła pieniądze z obecnie zlikwidowanego drugiego co do wielkości na Cyprze banku Laiki. Stało się to na kilka dni przed wynegocjowaniem przez rząd Cypru pakietu ratunkowego opiewającego na 10 mld euro od strefy euro i MFW. Oprócz tego rząd Cypru musi wygospodarować 5,8 mld euro.

Ubolewanie prezydenta

W komunikacie prezydent Nikos Anastasiadis poinformował, że z ubolewaniem przyjął dymisję 66-letniego Sarrisa, który został ministrem po wygranej konserwatystów w lutowych wyborach. Szef państwa podziękował Sarrisowi za "doskonałą współpracę" "podczas trudnych negocjacji z trojką", czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Agencja AP przypomina, że minister był krytykowany za sposób prowadzenia tych negocjacji.

Pałac prezydencki ogłosił, że nowym szefem resortu finansów mianowano Harisa Jeorjadisa. Zostanie on zaprzysiężony w środę rano. Dotychczas Jeorjadis, członek rządzącego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), był ministrem pracy i ubezpieczeń społecznych. Jego stanowisko obejmie wysoka rangą przedstawicielka ministerstwa handlu Zeta Emilianidu.

Ratunek dla Cypru

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w zeszłym tygodniu w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. W ramach uzgodnionego programu pomocy Bank of Cyprus, który jest największą cypryjską instytucją finansową, ma zostać zrestrukturyzowany i wchłonąć dobre aktywa banku Laiki. Pełne koszty tej likwidacji mają ponieść udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. W sobotę rząd poinformował, że osoby mające konta w Bank of Cyprus mogą stracić do 60 proc. swych wkładów.

Autor: mtom / Źródło: PAP