USA i Kuba coraz bliżej. Waszyngton może ogłosić otwarcie ambasady w Hawanie

Najnowsze

Barack Obama/Flickr CC BY SA 2.0Zbliżenie z Kubą jest jednym z niewielu sukcesów w polityce zagranicznej

Administracja Baracka Obamy ma ogłosić na początku lipca ponownie otwarcie ambasady USA w Hawanie. Trwają rozmowy, który powinni też doprowadzić do oficjalnego przywrócenia stosunków dyplomatycznych między krajami - informuje Reuters.

Obie strony mają nadzieje na zakończenie rozmów w perspektywie tygodni.

Napięty grafik

Możliwe, że ambasadę w Hawanie otworzy sekretarz stanu USA John Kerry, jednak jego kalendarz jest tak napięty, że informacja o przybyciu na Kubę pojawi się zapewne dopiero w ostatnich dniach przed otwarciem placówki.

Dodatkowo, kalendarz Kerry'ego skomplikował groźny wypadek rowerowy we Francji. Sekretarz stanu upadł w czasie jednej z przejażdżek pod koniec maja we Francji, złamał nogę i dopiero w piątek opuścił szpital.

Rzecznik departamentu stanu USA Jeff Rathke poinformował, że na razie Kerry będzie odpoczywał w swym bostońskim domu.

Ostatni etap

Jak informują źródła Reutersa, administracja Baracka Obamy ma nadzieję na formalne powiadomienie Kongresu o zamiarze ponownego otwarcia ambasady w Hawanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Przywrócenie dwustronnych relacji między USA a Kubą będzie ostatnim etapem w procesie normalizacji stosunków między krajami. Głównym spornym punktem pozostaje nieprzestrzeganie praw człowieka w karaibskim kraju.

17 grudnia 2014 roku, Barack Obama oraz Raul Castro wygłosili oświadczenia w Waszyngtonie i Hawanie, stwierdzając, że czas powrócić do normalizacji stosunków zerwanych w latach 60., po rewolucji kubańskiej.

Obaj przywódcy spotkali się w połowie kwietnia w Panamie na szczycie Ameryk, a pod koniec maja Kuba została oficjalnie usunięta z amerykańskiej listy krajów sponsorujących terroryzm.

W ostatnich miesiącach powstała też i najwyraźniej dobrze funkcjonuje grupa robocza, na spotkaniach której rozmowy o normalizacji stosunków prowadzą negocjatorzy Hawany i Waszyngtonu.

Koniec izolacji HawanyTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb, adso / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Barack Obama/Flickr CC BY SA 2.0

Tagi:
Raporty: