Miliony Polaków nie płacą w terminie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes (fot.sxc.hu)Prezes InfoMonitora: Mariusz Hildebrand

1,3 mln Polaków zalega ponad 60 dni z płaceniem rat kredytów, rachunków za prąd, telefon, czynsz itp. - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Łączna kwota tych zaległości wyniosła w lutym tego roku 8,6 mld zł.

Osoby, które przez ponad 60 dni nie płacą rat kredytu, określane są przez banki jako klienci podwyższonego ryzyka. Średnia kwota zaległości w tej grupie wynosi 6636 zł, a w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 211 zł.

Najwięcej dłużników mieszka w województwach śląskim i mazowieckim. Kłopoty z terminowym regulowaniem płatności częściej mają mężczyźni niż kobiety - wynika z raportu.

Kredyty hipoteczne chronimy szczególnie

Polacy - mimo trudności - rzetelnie spłacają kredyty mieszkaniowe - ocenił w TVN CNBC Biznes Mariusz Hildebrand, prezes spółki InfoMonitor, badającej zadłużenie Polaków. Z jej danych wynika, że liczba kredytów hipotecznych ze spłatami opóźnionymi o ponad 60 dni wzrosła od sierpnia do lutego o niespełna 1/6 procenta.

W tym samym czasie kurs franka wzrósł o ponad połowę, co spowodowało wzrost rat kredytów zaciągniętych w tej walucie - a mimo to Polacy swoje zobowiązania mieszkaniowe w zdecydowanej większości spłacają terminowo.

Bankowa lupa

Jak powiedział prezes InfoMonitora, banki i firmy świadczące usługi coraz dokładniej sprawdzają nowych klientów.

- Od początku roku udostępniliśmy ponad 700 tys. raportów o przedsiębiorcach i konsumentach - podkreślił Hildebrand. Raporty zawierają informacje finansowe, a także dane o tym, kto je przekazał.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji o terminowości spłacania zobowiązań, a także o przypadkach posługiwania się podrobionymi lub cudzymi dokumentami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes (fot.sxc.hu)