Miliony od Fiata trafią do Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Fiat zainwestuje w naszym kraju

Fiat rozbuduje bielską fabrykę silników – informuje "Rzeczpospolita". Inwestycja może kosztować nawet 400 mln euro. A produkcja ruszy już w przyszłym roku.

Z nowej linii produkcyjnej zjeżdżać będzie pół miliona dwucylindrowych silników benzynowych rocznie. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" Alfredo Altavilla z Fiat Powertrain Technologies, spółki odpowiedzialnej za wytwarzanie silników włoskiego koncernu, w kolejnych latach produkcja zakładu będzie rosła.

Silnik uniwersalny

Nowy silnik z Bielska o pojemności 0,9 litra będzie należał do najnowocześniejszych na świecie. Konstruktorzy zastosowali w nim zmienne fazy pracy zaworów, które – podobnie jak np. w BMW, hondzie i toyocie – zastępują przepustnicę, dzięki czemu silnik uzyskuje o 10 procent większą moc, przy 10-procentowym spadku spalania. Włosi nazwali tę technologię multiair. Jej dostawcą jest niemiecka grupa Schaeffler. Silnik może być wyposażony w turbosprężarkę i przy jej pomocy osiąga do 105 KM.

Silniki będzie można stosować zarówno w małym fiacie 500, jak i np. średniej wielkości fiacie bravo. Dyrektor Altavilla w rozmowie z "Rz" dodaje, że silniki będą sprzedawane także partnerom Fiata. Obecnie silniki benzynowe włoskiego koncernu trafiają do indyjskiej Tata i chińskich Chery, a diesle sprzedawane są m.in. w Suzuki.

Nie będzie zwolnień

Jak przypomina "Rz", Bielsku fabrykę ma także Fiat GM Powertrain, wspólna spółka Fiata i General Motors, która produkuje diesle o pojemności 1,3 l. Stosowane są one w autach Fiata, Opla i Suzuki. W ubiegłym roku fabryka zbudowała ponad 575 tys. tych silników, a w rekordowym 2007 roku blisko 700 tys. diesli.

Zakład budowany w latach 2001 – 2003 kosztował 400 mln euro, czyli tyle, ile teraz Fiat chce zainwestować w Bielsku w modernizację i rozbudowę. Ponieważ produkcja diesli od ponad roku maleje, niektórzy pracownicy z Fiat GM Powertrain będą zatrudnieni w nowym zakładzie. W ten sposób koncern uniknie fali zwolnień.

Oprócz Fiata silniki aut produkują w Polsce Toyota w Jelczu, Volkswagen w Polkowicach i Isuzu w Tychach. Wyjeżdżają z nich wyłącznie diesle. Według danych Polskiej Izby Motoryzacji w pierwszych jedenastu miesiącach 2008 roku znajdujące się w Polsce fabryki silników wyeksportowały diesle o wartości ponad 2,4 mld euro – blisko 14,6 procent eksportu motoryzacyjnego.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24