Miliony Amerykanów stracą telewizję

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAmerykanie stawiają na cyfrę

W piątek półtora tysiąca amerykańskich stacji telewizyjnych przejdzie na cyfrowy system nadawania sygnału. Eksperci szacują, że ponad dwa miliony gospodarstw domowych wciąż nie jest gotowych na technologiczną rewolucję i zostaną pozbawiona dostępu do telewizji.

Zmiana sposobu nadawania programu telewizyjnego w USA dotyczy 20 milionów gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z telewizorów z antenami. Przejście na system cyfrowy nie dotyka tych, którzy oglądają telewizję poprzez sieć lub satelitarną.

Będą musieli kupić nowy telewizor lub konwerter

Aby przygotować Amerykanów do cyfryzacji, rząd przeprowadził długą, kosztującą 2 miliardy dolarów kampanią informacyjną, a data zmiany sposobu nadawania została przełożona o kilka miesięcy - z lutego na czerwiec. Mimo tych wysiłków, 2,2 miliona rodzin zobaczy dziś na ekranach swoich telewizorów jedynie "śnieżenie".

Aby to zmienić będą musieli kupić nowy telewizor albo zastosować specjalny konwerter. Jego koszt to ok. 50 dol., z czego aż 40 dol. refunduje państwo. Wiele osób będzie też musiało wymienić anteny na dachach swoich domów na takie o większej mocy.

Polskie stacje telewizyjne mają przejść na nadawanie cyfrowe do końca lipca 2013 roku.

Źródło: BBC News, Polskie Radio, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu