"Milion w portfelu", 31.01

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat"Milion w portfelu", 31.01

Anna Depko z Analiz Online podsumowuje wyniki inwestycji w XVI odsłonie "Miliona w portfelu".

Komentarz Anny Depko:

W minionej odsłonie Miliona w Portfelu wyniki uczestników znalazły się pomiędzy +15,9 proc. a -4,5 proc. w zależności od strategii jaką obrał każdy z zarządzających. Z perspektywy alokacyjnej najbardziej opłacalna okazała się inwestycja w krajach peryferyjnych Europy (w Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech), której dokonał pan Aleksander Jawień z IFM oraz inwestycja w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Z kolei trudno było o zyski na rynkach rozwijających się zarówno w Azji, Ameryce Południowej i Europie. Spadki na giełdzie nie ominęły również polskiego parkietu, gdzie indeks szerokiego rynku WIG stracił między 4 proc. a 7 proc. w zależności od okresu inwestycji uczestników.

Decyzja o wyborze klas aktywów i geografii to jednak tylko część sukcesu w zarządzaniu pieniędzmi. Ważna jest również selekcja składników. Najlepszy wynik w tej odsłonie został uzyskany przez pana Sebastiana Buczka z Quercus TFI (+15,9 proc.), którego portfel w 92 proc. zbudowany był z akcji polskich spółek z segmentu MiŚ. Warto podkreślić, że jest to szósta odsłona z rzędu z dodatnim wynikiem dwucyfrowym, a łączny wynik od początku trwania programu wyniósł już +165 proc.

Na kolejną odsłonę zarówno Jarosław Król, jak i Aleksander Jawień redukują pozycję na akcjach. Pierwszy z nich całość środków ulokowanych wcześniej w akcjach przeniósł na depozyt, natomiast drugi zmniejszył część akcyjną o 20 pkt. procentowych, zwiększając tym samym alokację w fundusze obligacji do 50 proc.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ