"Milion w portfelu", 06.10

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat"Milion w portfelu", 06.10

W programie "Milion w portfelu" analizujemy portfel inwestycyjny Jarosława Antonika z KBC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Komentarz Jarosława Antonika:

Zawirowania na światowych rynkach wywołane obawami o chińska gospodarkę, przecena surowców, bankructwo Glencore w połączeniu z aferą Volkswagena okazały się niekorzystne dla wszystkich składników portfela. Silnie na wartości stracił iShares Core DAX UCITS ETF DE dający inwestorowi ekspozycję na spółki niemiecki (15,04%), bardzo słabo wypadły również spółki zajmujące się cyber bezpieczeństwem. ETF dający ekspozycję na ten segment rynku zniżkował ponad 15%. Turbulencje nie oszczędziły nawet funduszu KBC Obligacji Korporacyjnych, który zniżkował o 0,06%. Było to związane ze spadkiem cen obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (reagujących na globalny wzrost awersji do ryzyka), które stanowią część płynnościową funduszu.

Kulminacja negatywnych zdarzeń połączona z silną reakcją inwestorów może warunki do przynajmniej średnioterminowego odbicia. Trzeba pamiętać, że władze chińskie nadal mają wiele narzędzi aby stymulować swoją gospodarkę, a ona sama ulega transformacji z ekonomii opartej na inwestycjach infrastrukturze i eksporcie w kierunku zorientowanej na popyt konsumpcyjny i usługi. Stąd ryzyko twardego lądowania tej gospodarki jest ciągle małe. Afera Volkswagena nie powinna wpłynąć na ograniczenie zagregowanego popytu na samochody. Na problemach tego koncernu zyskają inni producenci aut. Amerykańska gospodarka, pomimo pewny negatywnych zaskoczeń jeśli chodzi o miesięczne dane makroekonomiczne, rozwija się nadal w dość szybkim tempie a Strefa Euro wychodzi z recesji. Ten proces nie powinien być istotnie zakłócony przez przejściowe problemy Chin. Stąd utrzymuje dotychczasowy skład portfela, gdzie posiadam ekspozycję głównie na ryzykowne klasy aktywów.

PORTFEL JAROSŁAWA ANTONIKA

Portfel Jarosława Antonika z KBC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.TVN24 Biznes i Świat

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat