Miliardy na wakacje

Najnowsze

Aktualizacja:

Za wyjazdy wakacyjne skłonni jesteśmy płacić coraz więcej. Aż jedna dziesiąta wypoczywających za granicą przeznaczy na nie ponad 4 tys. zł od osoby. Rok temu na tak wysokie wydatki mogło sobie pozwolić zaledwie 4 procent wyjeżdżających - pisze "Rzeczpospolita". Jednak liczba tych, którzy jeżdżą na wakacje nie zwiększa się.

Niespełna 40 procent Polaków deklaruje, że wyjedzie w bieżącym roku na wakacje. Jedna piąta wybierze się za granicę, gdzie łącznie zostawimy 5 mld zł. Pozostałe 80 proc. będzie wypoczywać w kraju, a łączne wydatki tych osób sięgną 9 mld zł. W sumie koszt naszych wakacji to w tym roku to 14 mld zł - publikuje "Rzeczpospolita" wyniki swojego sondażu.

Chociaż sytuacja gospodarcza w Polsce jest coraz lepsza, a nasze płace coraz wyższe, na wakacyjne luksusy nadal stać nielicznych. 58 procent z nas nie planuje żadnych wakacyjnych wycieczek.

Wakacyjne natarcie

Jednak jeśli już wypoczywamy, to z gestem.

– Liczba Polaków wypoczywających w naszych ośrodkach systematycznie rośnie. Zauważyliśmy jednak, że przyjazdy naszych rodaków nie kumulują się już tylko w czasie wakacji i ferii, ale jest ich też dużo w innych okresach – mówi Adam Milanowski, p.o. prezesa spółki Interferie, do której należy dziesięć ośrodków wypoczynkowych w miejscowościach turystycznych. Dodaje, że w minionym półroczu gości z Polski było więcej niż z Niemiec, a zazwyczaj proporcje były odwrotne.

Informacje z sondażu "Rz" potwierdzają dane Instytutu Turystyki. – Wynika z nich, że w ciągu całego roku na wyjazd turystyczny decyduje się tylko 47 proc. Polaków. Główną przyczyną pozostawania w domu podczas urlopu jest brak pieniędzy lub inne ważne wydatki – twierdzi Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej odpowiedzialnej za promocję turystyczną naszego kraju.

– Zauważmy, że wzrosły w ostatnim czasie pensje Polaków, ale też coraz więcej osób kupuje mieszkania, samochody. Mam nadzieję jednak, że w ciągu kilku lat, jeśli wynagrodzenia rodaków nadal będą rosły, uda nam się odwrócić tę tendencję i coraz więcej osób będzie wyjeżdżało na wypoczynek.

Rzeka pieniędzy

Sondaż "Rz" pokazuje też, że ci, których na to stać, skłonni są za wyjazdy wakacyjne płacić coraz więcej. Nam dodatkowo pomaga fakt, że już trzeci raz z rzędu – jako jedyne kąpielisko w Polsce – dostaliśmy Błękitną Flagę – mówi Robert Karelus. Wyróżnienie przyznawane jest za wysoką jakość wody, dbałość o środowisko i bezpieczeństwo.

21 proc. spośród wszystkich wyjeżdżających na wakacje ma zamiar wypoczywać podczas wakacji za granicą. To tyle samo, co przed rokiem.

– Dwa lata temu Polacy wydawali w naszym biurze na wycieczkę średnio 1700 zł, w 2007 r. – 2400 zł. I przewidujemy dalszy wzrost tej kwoty – przyznaje Grzegorz Baszczyński, prezes biura Rainbow Tours.

Źródło: "Rzeczpospolita"