Miliardowe inwestycje i nowe miejsca pracy. Brytyjczycy chcą postawić na łupki

sanleonenergy.comW firmach zaangażowanych w wydobycie gazu łupkowego będzie mogło znaleźć nawet 64 tys. osób

Eksploatacja gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii może przynieść wymierne korzyści w postaci nawet 33 mld funtów inwestycji i stworzenia 64 tys. miejsc pracy – wynika z raportu przygotowanego przez firmę EY na zlecenie UK Onshore Operators Group (UKOOG).

Według organizacji zrzeszającej spółki zajmujące się eksploatacją ropy i gazu na lądowych koncesjach w Wielkiej Brytanii, do wykonania 4000 odwiertów horyzontalnych w ciągu najbliższych 18 lat potrzebne będą nakłady inwestycyjne rzędu 33 mld funtów.

W szczytowym momencie w firmach bezpośrednio zaangażowanych w wydobycie gazu łupkowego oraz świadczących różnego rodzaju usługi wspierające zatrudnienie będzie mogło znaleźć nawet 64 tys. osób.

Łupki gałęzią przemysłu

- Chcemy zbudować w Wielkiej Brytanii gałąź przemysłu, która nie tylko może zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne oraz zapewnić znaczące źródło przychodów do budżetu, ale również zaowocować znaczącymi korzyściami dla innych sektorów gospodarki oraz zwiększeniem potencjału brytyjskiego rynku pracy – skomentował raport Ken Cronin, szef UKOOG.

Według raportu na potrzeby brytyjskiego sektora łupkowego niezbędny będzie sprzęt o wartości nawet 17 mld funtów. Stanowi to ogromne pole do rozwoju dla lokalnych spółek świadczących usługi dla sektora naftowo-gazowego, gdyż obecnie tylko część tego sprzętu pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Kolejnych 4,1 mld funtów potrzebne będzie na rozbudowę infrastruktury transportowej, magazynowej oraz na utylizację odpadów. Duża część tych nakładów będzie przeznaczana na inwestycje na szczeblu lokalnym i powinna być realizowana wspólnie przez branżę i władze lokalne.

Kto skorzysta?

Kolejnym znaczącym beneficjentem rozwoju gazu łupkowego będzie branża stalowa, gdzie nawet 2,3 mld funtów będzie przeznaczone na zakup rur wykorzystywanych do zabezpieczenia odwiertów. Raport szacuje, że potrzebnych będzie nawet 12,6 tys. km tego typu rur, a nawet taka ilość może być dostarczona już dziś przez brytyjski przemysł.

Osobno wyróżnione w raporcie zostały urządzenia wiertnicze do wykonywania odwiertów poziomych. Według UKOOG w szczytowym okresie poszukiwań gazu łupkowego potrzebnych będzie nawet 50 wiertni o wartości około 1,6 mld funtów.

Oprócz tego branża łupkowa może stanowić szansę dla dostawców cementu, piasku, płynów wiertniczych czy usług transportowych.

Nowe miejsca pracy

Równie istotnym efektem dla gospodarki może być stworzenie nawet do 64 tys. nowych miejsc pracy w sektorach gospodarki zaangażowanych w poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. Obejmuje to zarówno wysoko wykwalifikowanych pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace przy poszukiwaniach i wydobyciu, jak również szerokie spektrum sektorów produkcyjnych i usługowych.

Autorzy raportu zauważają, że obecny potencjał brytyjski pod tym względem jest daleki od wymaganego, szczególnie w obszarze pracowników wysoko wykwalifikowanych.

Poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii są wciąż na dość wczesnym etapie. Do tej pory wykonano zaledwie kilka odwiertów poszukiwawczych i tylko jedno szczelinowanie hydrauliczne. Prace poszukiwawcze mają przyspieszyć w efekcie przyznania nowych koncesji na złoża niekonwencjonalne. Runda licencyjna ma zostać otwarta w czerwcu tego roku.

"Łupkowa" rewolucja w Polsce

Polska także stawia na gaz łupkowy. Premier Donald Tusk zapowiedział w marcu "radykalne" uproszczenie przepisów związanych z poszukiwaniami i wydobyciem gazu z łupków.

Tusk: projekty dotyczące gazu z łupków powinny trafić do Sejmu w ciągu dwóch tygodni
Tusk: projekty dotyczące gazu z łupków powinny trafić do Sejmu w ciągu dwóch tygodniTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL/Klim / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sanleonenergy.com

Pozostałe wiadomości